Kasina a herny stojí dnes už i v menších městech.
 
Množství heren je například v Chlumci nad Cidlinou. Starosta Miroslav Uchytil říká, že tato zařízení se ve městě objevila především v souvislosti se stavbou dálnice, kdy se zde ubytovalo okolo pěti set dělníků. „V souvislosti s tím se nám začalo říkat východočeské Las Vegas. Herny vnímáme jako nutné zlo. Propadnout tomu může jen hloupý člověk, protože automaty jsou konstruovány tak, aby každý prohrál. Vyhláškou jsme to ale nezakázali a ani se k tomu nechystáme. Město z toho má i jistou finanční část dle vyhlášky. Jsou to nezanedbatelné peníze pro náš rozpočet, které investujeme do sportovních nebo kulturních aktivit,“ sdělil nám Miroslav Uchytil.
 
Také v nedalekém Novém Bydžově mají zkušenosti s hernami. Podle starosty Pavla Loudy jich zde v poslední době nepřibylo ani neubylo.
„Problém je pořád stejný, a to, že tam stojí lidé, kteří by tam stát neměli. Nevidím to však nějak dramaticky. O regulaci tedy neuvažujeme,“ domnívá se představitel druhého největšího města hradeckého okresu.
 
V samotném sídle okresu i kraje je heren hodně a část lidí už jich má dost. Společnost Krijcos hodlá přestavět na hradeckém sídlišti Labská Kotlina I chátrající prodejnu potravin Labe na bar s hernou. To se však nelíbí části obyvatel, kteří sepsali petici. „Bojíme se, že se sem začnou stahovat různé podivné živly,“ argumentují lidé z okolních domů. „Herna bude jen malou součástí podniku. Obavy lidí jsou zbytečné,“ řekl předseda představenstva firmy Krijcos Richard Chlad. Proti záměru společnosti se postavilo také vedení města.
 
(lh, raš)