Autorovi původních lízátek se logicky dostalo cti, aby při testu osvětlení zmáčkl tlačítko a čtveřici sloupů rozsvítil. „Je to paráda, je to takový krásný pocit u srdce, kdy si uvědomím, že je to skoro půlstoletí, co jsem je navrhl. Můžeme na to být jako Hradečáci pyšní,“ neskrýval dojetí Miloš Morávek, který rozhodně nevypadá na 91 let.

Ve čtvrtek večer se poprvé rozsvítil nový fotbalový stadion v Hradci Králové.
VIDEO: Nad hradeckou fotbalovou arénou se opět rozzářila ikonická lízátka

Dlouhé roky bojoval za záchranu pro Hradec ikonických sloupů. „Když si uvědomím těch 15 let, co jsem bojoval, aby tady byl pěkný stadion. Kdy ty první návrhy byly šílené, kdy tady mělo být to megalomanské nákupní centrum,“ připomněl bývalý projektant, který před lízátky navrhl i konstrukci střechy tribun původního stadionu.

Sluníčka Hradečtí překřtili na lízátka

„V roce 1972 jsme ve Stavoprojektu dostali za úkol udělat studii nového osvětlení stadionu. Udělal jsem tři varianty, které se lišily sklonem. Jedna varianta pak měla dva tenké dříky a nahoře mezi tím ten osvětlovací panel,“ říká tehdejší vedoucí projektant ocelových konstrukcí státního podniku pro Východočeský kraj. Nakonec vyhrála dnešní podoba čtveřice sloupů.

„Mým přáním bylo, aby to nebyl příhradový sloup, aby to nepřipomínalo sloup vysokého napětí. Chtěli jsme něco hezkého, kruhové panely se světly představují sluníčka, která osvětlují hrací plochu,“ vzpomínal hradecký a fotbalový patriot.

Jiří Poděbradský.
V Hradci bude fotbalová horečka, říká Poděbradský v anketě Deníku

Rampy na 54metrových sloupech mají průměr 10 metrů a celkem každý sloup váží 45 tun. Vyrobené byly v hradeckém ZVÚ. Poprvé se nad trávníkem světla naostro rozzářila 20. května 1975 při zápasu s Pardubicemi. Původní metalízu s příměsí zinku a hliníku na nátěr nosných částí stožárů si musel Morávek s velkými potížemi prosadit.

V Hradci navrhoval třeba i střechy kongresového centra Aldis nebo sportovní haly Slavie. „Samozřejmě tohle je nejvíc na očích, hodně se o tom píše a jsem rád, že nový stadion s lízátky nám bude dělat minimálně padesát roků radost,“ dodává Miloš Morávek, který se těší na první ligové utkání.

Dnes už by lízátka nikdo nepovolil

Lízátka stavbaři před dvěma lety sejmuli, repasovali je a na začátku letošního roku opět vztyčili kolem rostoucí multifunkční arény. Ta je díky odstranění atletické dráhy menší, a tak jsou monumentální sloupy blíž k sobě i hřišti.

„Nově svítí LED svítidla, mají celkový příkon 1,2 megawattu. Mají ale původní povrchovou úpravu, kterou navrhoval tady pan Morávek,“ připomněl pod premiérově zářícími lízátky generální projektant stavby nové arény v Malšovicích Robert Prix ze společnosti ARCHaPLAN.

Zvenku se zdá téměř hotovo, jenže ke kolaudaci nového fotbalového stadionu v Hradci Králové chybí souhlas hasičů.
Blamáž na obzoru, včasné předání stadionu je podle Hradce nepravděpodobné

V případě výpadku jistí dodávky proudu dieselagregát. „Je to poprvé, co svítíme. To sejmutí a poté vztyčení lízátka byla jedna z kritických věcí stavby. Je to pro nás radost, hodně hlasů bylo proti tomu, aby se ta lízátka repasovala. Nutno říci, že dnes už by takové lízátko nemohlo z hlediska bezpečnosti vzniknout. My jsme je samozřejmě vylepšili a doplnili bezpečnostními systémy,“ dodal Robert Prix, kterému k úspěšnému testu blahopřál i Miloš Morávek.

„Nesmí se hledět na korunu, ale musí to být něco, co vydrží a co je prostě paráda i pro to město,“ dodává autor hradeckých lízátek, který se těší na to, že si Votroci třeba jednou zahrají na zaplněném stadionu i evropské poháry.