I když od včerejška platí, že by řidiči měli jezdit na zimních pneumatikách, v autoservisech je stále plno.

„Práce máme stále dost. Je to takové nárazové, měli jsme například půl hodiny volno, ale pak auta najížděla jedno za druhým. Nebereme objednávky. Kdo přijde, ten si buď počká, nebo tu nechá klíčky od vozu a vrátí se pro přezuté auto,” řekli nám v hradeckém pneuservisu Kuthan. Stejné zkušenosti mají také v plačickém Pneucentru. „Lidé si snad myslí, že letos sněžit vůbec nebude. Situace se u nás mění, někdy máme plno, pak se zase na auta čeká. Objednávky nebereme, ale jak to vidím, řidiči si raději počkají nebo se k nám vracejí v odpoledních hodinách,” řekli nám v plačickém Pneucentru.

Novela silničního zákona není zrovna dokonalá. Stanoví, že zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do konce března v případech, kdy se na komunikaci objeví souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Zimní pneumatiky byste měli mít také vzhledem k povětrnostním podmínkám, kdy můžete sníh, led nebo námrazu očekávat.

„Připadá mi scestné, abych tady v nížině a v Hradci zvlášť přezouval auto na zimní pneumatiky, když je letos podzim nádherný. Kdy se v Hradci stane, že tu v ulicích leží sníh celou zimu? O zimních pneumatikách budu uvažovat, až když v předpovědi počasí uslyším, že má napadnout sníh nebo že teploty půjdou pod nulu. Policistům to přece také dojde, že nemá smysl, aby mne teď někdo kontroloval a dával mi pokutu,” řekl nám pan Jan z Královéhradecka, který nechtěl být jmenován.

Však také policisté zatím s kontrolami zimních pneumatik nepočítají. „Pochopitelně budeme zimní přezutí kontrolovat v tom okamžiku, kdy k tomu nastanou podmínky dané novelou zákona,” uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Jak dodala, dopravní policisté tyto kontroly zvládnou v rámci běžných služeb. Žádnou zvláštní akci, aby kontrolovali zimní pneumatiky, nepřipravují. Zimní pneumatiky jsou v tomto období nutné především v horských oblastech Krkonoš. Jak upozorňuje, pokud policisté zjistí při sněhu, ledu či námraze, zaplatí neukázněný řidič dva tisíce korun pokuty.

Výjimku, kdy musíte mít zimní pneumatiky již od 1. listopadu, jsou opravdu horské oblasti v Krkonoších. Na vybraných silnicích tu je již známá značka s modrou sněhovou vločkou, která přikazuje zimní obutí za všech okolností. Jedná se například o silnice v úsecích Janské Lázně - Svoboda nad Úpou, Špindlerův Mlýn - Vrchlabí, Trutnov - Horní Staré Město - Žacléř - Královec nebo Pec pod Sněžkou - Horní Maršov.