Uspořádat letecký den je podle pořadatelů Aviatické pouti čím dál tím těžší. Nejen že všechny náklady, jako je cena paliva, pojištění, stravy a další, rostou, ale stále více jsou komplikovanější předpisy, které limitují jeho zorganizování. Přesvědčí se o tom částečně i návštěvníci letošní Aviatické pouti, kteří se do Pardubic v sobotu či v neděli vydají za zajímavým letovým i pozemním programem. Oproti loňskému ročníku se totiž Pardubice mezitím staly letištěm na vnější hranici schengenského prostoru, což s sebou přináší určitá omezení v pohybu návštěvníků.

Ti například nemohou počítat s parkováním vozidel přímo v prostoru areálu letiště, jako tomu bývalo doposud. Kdo se tedy sem bude chtít vypravit, měl se hlavně spolehnout na kyvadlovou městskou dopravu a svůj automobil odstavit přímo ve městě na některém parkovišti u velkých marketů. Zhruba pět set parkovacích míst se podařilo organizátorům získat na sousedním dostihovém závodišti, jejich množství ale nestačí. Pokud se totiž bude návštěvnost Aviatické pouti pohybovat obdobně jako vloni, vypraví se sem více než dvacet tisíc milovníků letectví.

Rozpočet letošní Aviatické pouti se blíží třem milionům korun. Oproti vysokorozpočtovým leteckým show ale i tak nabízí podívanou a zábavu pro celé rodiny. Ukázky letadel jsou zaměřeny především na počátky a historii letectví. K vidění tak budou repliky strojů z období I. světové války a po jejím skončení, kdy před 90 lety vzniklo československé letectvo. Na svém si přijdou i ti, kteří e zajímají o 2. světovou válku. Poprvé se v Pardubicích objeví například Bücker Bü-181 či Jakovlev Jak-11 německého majitele. Pořadatelé očekávají i účast známého stíhacího letounu P-51 Mustang, tento konkrétní stroj by rovněž měl na pardubickém letišti premiéru. Stejně jako vloni, i letos bude Aviatická pouť srazem letounů domácí značky Aero, a to až po proudové delfíny, albatrosy či L 159 Alca. „Velké očekávání vkládáme například do hromadného výsadku šedesáti parašutistů, kteří se na plochu letiště snesou ze šesti letadel Antonov An-2, tedy populárních Andul,“ uvedl za pořadatele Josef Hadinec. (pd)