Jednou z nich se stane předvedení ultralehké novostavby letounu Blériot XI, při jejímž zhlédnutí se návštěvníci budou moci pomyslně přesunout o celé století zpět, do doby, kdy motorová aviatika byla na celém světě ještě v úplných začátcích.

Právě před sto léty, v roce 1909, překonal na tomto typu slavný francouzský pilot Louis Blériot kanál La Manche. „Je více než symbolické, že premiéra se uskutečňuje právě v Pardubicích. Před sto léty zde zahájil ing. Jan Kašpar přípravy k prvním letům, uskutečněným ale až v jarních měsících roku 1910. K letům použil stroj systému Blériot, který se až na některé detaily shodoval s předváděným strojem.“ dodává Jaroslav Janda, jeden z pořadatelů Aviatické pouti.

„Velký letecký den nelze úspěšně realizovat bez pomoci partnerů. Díky všem se nám podařilo připravit bohatý program a již několik let v řadě za sebou udržet i standardní vstupné 130 korun pro dospělé a 50 korun pro děti do 15 let. Děti do šesti let, zdravotně tělesně postižení a návštěvníci s příjmením Kašpar mají vstup na Aviatickou pouť tradičně zdarma,“ sdělili pořadatelé.