Oběti domácího násilí, bezdomovci nebo lidé v těžké životní situaci. Ti všichni oslaví Vánoce v centrech azylového bydlení. Avšak atmosféra u štědrovečerního stolu nehýří vtipem a úsměvy.
 
„Nálada je většinou pochmurná a smutná. Vánoce lidem připomínají rodinu, kterou oni často nemají,“ vysvětlila Anna Maclová, ředitelka Oblastní charity Hradec Králové, která provozuje Dům Matky Terezy pro muže a Domov pro matky s dětmi pro ženy. Ne všichni klienti azylových domů si vánoční svátky připomínají. „Už pět let jsem na ulici. Problémy v práci a dluhy, do kterých jsem se dostal, mě připravily o manželku a dceru. Vánoce a všechny rodinné svátky nesnáším. Akorát mi připomínají to, co jsem ztratil,“ prozradil zahořkle jeden z bezdomovců zvaný Petr. Přes rameno mu tiše přitakával i jeho „kamarád“. Doplnil, že nejspíš stráví „ten jeden“ den potulováním po městě s lahví alkoholu.
Anna Maclová však oponuje, že i přes pohnuté osudy lidí, kteří tráví svátky v ústraní, mají každý rok u štědrovečerní tabule plno.
„Odpoledne od 15 hodin podáváme na vlakovém nádraží polévku a zveme všechny lidi z ulice na tradiční večeři. U svátečního stolu se tradičně sejde kolem 60 lidí. I přes smutek mi tato atmosféra připomíná poslání Vánoc nejvíce,“ upřesnila Anna Maclová. Závěrem doplnila, že i ona samotná spolu s rodinou prožije už po několikáté Štědrý den ve společnosti klientů azylového bydlení.