Na jeho zřízení se podílí občanské sdružení Babybox pro odložené děti – STATIM z Prahy společně s dalšími partnery, mezi které se zařadil mimo jiné Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod.

„Cítíme jako svoji povinnost pomáhat tam, kde prodáváme své produkty. V Hradci Králové se dlouhodobě podílíme také na podpoře hokeje a fotbalu, podporujeme místní kulturní aktivity, nyní jsme se rozhodli podpořit částkou deset tisíc korun zřízení babyboxu,“ uvedl Josef Racek, člen představenstva havlíčkobrodského pivovaru.

Na pivovar se před časem obrátili zástupci občanského sdružení, kteří se dostali do stavu finanční nouze poté, co Výbor OSN vydal zprávu o tom, že babyboxy odporují Úmluvě o právech dítěte.

„Jsem si jist, že babyboxy souzní se všemi 54 články Úmluvy, a vím, že postoj Výboru byl způsoben zavádějícími informacemi zaslanými několika českými odpůrci babyboxů. Právo na existenci babyboxů přes námitky OSN naštěstí uznávají i české úřady,“ popsal situaci Ludvík Hess, předseda sdružení. Potřebnost babyboxů dokládá statistikou, podle níž zařízení zachránilo za šest let existence život 53 dětem.

Slavnostní otevření nového babyboxu se uskuteční v pondělí ve 12 hodin.