Je to třetí letošní dítě odložené do některé ze schránek a 115. dítě za dobu existence babyboxů.

Zdravotníci holčičku z boxu v budově záchranné služby vyzvedli v asi 03:30. "Kromě mírného podchlazení zasahující lékař neshledal na holčičce žádný zdravotní problém. Záchranáři miminku zajistili tepelný komfort a následně jej transportovali do fakultní nemocnice," sdělil mluvčí hradeckých záchranářů Ivo Novák.

Holčička podle zdravotníků na svět přišla pravděpodobně několik málo hodin před vložením do schránky. Dostala jméno Zuzana. Je prvním dítětem nalezeným v hradeckém babyboxu, kde zařízení funguje od září 2011. Ze 115 dětí odložených v babyboxech bylo 70 holek.

Babybox je v Hradci Králové v budově Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. V objektu krajských záchranářů byl zřízen kvůli dlouhodobému nesouhlasu vedení státní fakultní nemocnice, která ho podle Hesse ve svém areálu nechtěla.

V Česku je nyní 63 babyboxů. V pořadí 64. bude 2. března instalován v nemocnici ve Znojmě. Prvním dětem, které se v babyboxech našly, bude letos devět let. První schránka začala fungovat v roce 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně. Babyboxy jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní personál, který se hned o novorozence postará.

Výbor OSN pro práva dítěte v minulosti Česko za babyboxy kritizoval. Doporučil, aby stát tento projekt co nejdřív zrušil. Porušuje prý pět článků Úmluvy o právech dítěte, a to právo na život, na jméno od narození, na totožnost, státní příslušnost či možnost znát své rodiče. Hess ale tvrdí, že schránky na odložené děti jsou v souladu se všemi články úmluvy a naopak život dětí zachraňují. Nalezení novorozenci jsou navíc takzvaně "právně volní". Je tedy možné je hned adoptovat. Nekončívají tak v ústavu, ale okamžitě se jim hledá náhradní rodina.