Hradecká zóna Aldis zatím připomíná jen rumiště. Pomalinku se i však tato „Popelka“ začíná měnit. Řidiči změnu začali pozorovat v podobě dvou nových zálivů pro autobusovou dopravu. V budoucích měsících se plocha kolem kongresového centra změní k nepoznání. Již v těchto dnech totiž začaly stavební práce na klíčovém architektonickém projektu banky ČSOB v regionu, která zde do dvou let vystaví moderní a ekologickou kancelářskou budovu, která pojme více než 1000 zaměstnanců banky. Hotovo má být počátkem roku 2021.

Důraz na ekologii

„Vznikající hradeckou centrálu banky bude, stejně jako naše další nové budovy, charakterizovat respekt k ekologickým principům a soulad s okolním prostředím. Objekt banky bude jako poslední ukončovat řadu velkých budov na Eliščině nábřeží a věříme, že bude zároveň impulsem pro vznik zajímavého lokálního centra na Aldisu, “ uvedl vedoucí projektů nových budov banky Ivo Koukol.

Součástí budovy bude regionální bankovní pobočka, kavárna sloužící nejen pracovníkům banky, ale také veřejnosti, a další pronajímatelné prostory pro drobné obchody a služby v parteru, jež napomohou oživení lokality. U vjezdové rampy do domu pak banka plánuje instalovat drive-in vkladový a výběrový bankomat, který bude obsluhován klienty přímo z okénka vozidla.

108 vrtů

„Z hlediska ekologie a technologií bude budova zajímavá především svým hospodařením s tepelnou energií. K vytápění a chlazení objektu budou sloužit tepelná čerpadla, která budou využívat jako zdroj energie 108 energetických vrtů v podloží objektu. Tyto systémy spolu s vysoce kvalitním pláštěm budovy a důslednou rekuperací tepla z vnitřních zdrojů umožní dosáhnout mimořádně úsporného provozu,“ dodal Ivo Koukol. Moderní technologie se pak promítnou také do denního chodu na centrále. Příkladem budou biometrické systémy pro kontrolu vstupů či plynulé řízení osvětlení podle přítomnosti pracovníků a intenzity denního světla. Moderní kancelářské prostory doplní také vlastní jídelna, zázemí se speciálním parkovištěm pro kola a šatnami, pobytové střešní zahrady, a další. „V rámci výstavby banka spolupracuje s městem na vytvoření koncepce veřejného prostranství celé lokality Aldis,“ doplnila informace mluvčí banky Monika Buřičová.

K rozvoji zóny Aldis přispěje nejenom výstavba regionálního centra banky ČSOB, ale i léta odkládaná výstavba lávky přes Labe za 50 milionů korun. Ve městě velmi diskutovaný projekt si za posledních takřka 15 let prošel mnoha pády – od protestů ekologů přes výhrůžky soudem až po údajně zmanipulovanou architektonickou soutěž. Lávka je také součástí dohody mezi městem a bankou ČSOB.

„Na stavbu lávky přes Labe u Aldisu má město již platné stavební povolení. S rozpočtem 50 milionů korun se bude jednat o druhou největší investici v roce 2019. V současnosti se připravuje výběrové řízení na stavební firmu. Hotovo by mělo být do konce příštího roku,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář. Pokud se během výběrového řízení neobjeví komplikace, stavba začne příští rok na jaře.

Lávka za 50 milionů

Přesná cena lávky vzejde z výběrového řízení, ale v tuto chvíli jsou náklady odhadované zhruba na 50 milionů korun, z toho 40 milionů by mohla činit dotace z evropských fondů v rámci ITI hradecko-pardubické aglomerace. Město má již finance rezervovány v rozpočtu.