Případ nebyl v hradeckém okrese ojedinělý. „Za první tři měsíce letošního roku jsme zaznamenali celkem jedenáct padělků,“ uvedl kriminalista Václav Mikeš.

V kurzu jsou podle policisty zejména české pětistovky, kterých vloni skončilo ve zkušebně České národní banky v Praze hned deset a letos už pět.
„Většinu padělaných bankovek pachatelé vyrobí pomocí počítačové techniky, tedy barevných inkoustových tiskáren, a to jak tiskem z počítače, tak prostým kopírováním,“ řekl Václav Mikeš.

Mezi falzifikátory jsou většinou lidé ve věku od 14 do 25 let. „Počty padělků jsou malé, někdy jde pouze o jednu bankovku. Málokdy jde o sérii s desítkami kusů,“ řekl hradecký kriminalista. Pachatelé se falešné peníze snaží nejčastěji udat v obchodních domech, trafikách, restauracích a hernách. Za padělání bankovek jim hrozí od dvou do patnácti let vězení. Problémy se zákonem však mohou mít i lidé, kteří falzifikát použijí.

„Trestní zákon na tento čin pamatuje až dvouletým trestem. Bankovku je třeba vždy odevzdat buď policii nebo bance,“ řekl Mikeš. Odhalit původ padělku je pro policii velmi složité. „Většinou se to nezdaří. I všechny letošní případy jsou zatím s neznámé,“ dodala Dvořáková.