Nová cyklověž má vyrůst na okraji parkoviště před koupalištěm Flošna a sloužit by tedy měla nejen návštěvníkům stadionu, ale i těm, kteří míří na letní koupaliště. „Náklady na cyklověž se v současné době pohybují mezi 11 až 15 miliony korun. Záleží na finálním řešení a konkrétním designu,“ vysvětluje investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek.

Z větší části by se cyklověž měla zaplatit ze stamilionové dotace od Královéhradeckého kraje na multifunkční využití stadionu. Zvažuje se fotovoltaika nebo úprava podoby věže tak, aby odpovídal dřevěnému opláštění koupaliště.

Hradec Králové má novou vizuální tvář, včetně nového loga, které vychází z hradeckého heraldického znaku.
Hradec má nové logo a vizuální identitu. Město zaplatí celkem 1,2 milionu korun

Okolí stadionu by také měly doplnit stojany pro kolo. Hlavně při zápasech Votroků jsou ty současné přeplněné a lidé odkládají kola, kde se dá. Cyklověže dnes pojmou víc než 100 kol. Náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek se neobává toho, že by se před cyklověží tvořily fronty cyklistů: „Čas potřebný k uložení nebo vyzvednutí kola se velmi snížil. Teď už to trvá jen pár desítek vteřin.“

Vedení města věří, že cyklověž bude stát nejpozději za dva a půl roku. Další dvě cyklověže pak chystá Správa železnic. Postavit je chce u nádraží během jeho nadcházející rekonstrukce.

První cyklověž stála u nádraží od roku 2013. O šest let později byla rozebrána kvůli chystané demolici hotelu Černigov, na jehož pozemcích částečně stála.
Cyklověže z Hradce zmizely, znovu se ale vrátí. Stát budou u stadionu a nádraží

Město také pokročilo v přípravě náladového osvětlení. Dosud se uvažovalo o levnější „nebarevné“ variantě. „Dospěli jsme k řešení, které je cenově přiměřené a přijatelné a osvětlení bude moci být barevné. To znamená, že bude moci mít jakýkoliv odstín barvy,“ vysvětluje Lukáš Řádek. To by podle náměstka primátorky mělo stát kolem 14 milionů korun, tedy jen o necelý milion více než nebarevná alternativa: „Bude to tak, že bude osvětlen vlastně každý druhý segment tahokovové fasády a každý ten světelný modul bude umět namíchat jakýkoliv odstín barevnosti.“

Rozvody pro náladové osvětlení už jsou připravené. Město chystá také fotovoltaiku na střechu arény a plánuje i vytápění tepelnými čerpadly.

Mohlo by vás zajímat: Sebevrahy měla na Bílé věži zastavit síť. Město se ale nedohodlo s památkáři

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth