Váš hlas mohl volbu rozhodnout. Před pátečním hlasováním jste považoval za důležité ve svém projevu vysvětlit, proč nebudete hlasovat, pokud bude veřejná volba. Lze ztoho usuzovat, že se vás někdo pokoušel přimět khlasování?

Kolegové senátoři chtěli, abych šel volit. Bylo to zobou stran fifty fifty a jsem hrozně rád, že můj názor byl předem publikován. Jak se nakonec situace vyvinula, tak by bylo smrtící, kdybych jenom opíď změnil svůj názor. Otázka, která by jistě padla, je, proč a za kolik. Já jsem zprincipiálních důvodů jednoznačně pro tajnou volbu, zvlášť když se volí lidé. Myslím, že to je jeden zvýdobytků změn po roce 1989, na který bychom si neměli nechat sáhnout.

Takže nebyl na vaši osobu činěn žádný nátlak, abyste volil ajak?

Ne. To nebyl nátlak, ale diskuse skolegy senátory.

Byl jste jedním zvolitelů, kteří obdrželi výhružnýdopis…

Už si přesně nepamatuju znění, ale stálo tam něco vtom smyslu: Běž zase do nemocnice, příště by ses tam nemusel dostat. Vpodstatě to vyznělo, abych nehlasoval, aspoň tak jsem to chápal. Žádné stopy to na mé psychice nezanechalo, byl jsem asi už šestý nebo sedmý vřadě. Pravděpodobnost, že se zabiju na dálnici, je mnohem větší, než že mi dá někdo prskavku do auta. Vdopise nebyla kulka, ale takové šupinky připomínající střelnýprach.

Musí to být nepříjemné. Stalo se vám někdy něco podobného?

Anonymy vklasické písemné ivmailové podobě samozřejmě dostávám. Některé obdivují moji statečnost, jiné mě zase podezírají ztěch nejhorších skutků. Na to si politik musí zvyknout, to je iujiných klíčových hlasování, nejen při volbě prezidenta. Stímto způsobem vyhrožování jsem se však setkal poprvé.

Mnoho lidí hodnotilo volbu prezidenta jako frašku. Připadalo vám letošní hlasování ohlavě státu důstojné?

To je složitá otázka, protože musíme oddělit první a druhou volbu. První byla na můj vkus plná osobních útoků. VSenátu se ksobě chováme daleko lépe a když sněkým zásadně nesouhlasím, tak řeknu, že ojeho tvrzeních by se dalo úspěšně pochybovat. Ale lidé by měli vědět, že parlamenty jsou od toho, aby se hádaly, někde se iperou. Radujte se, že se lidé hádají vparlamentu a neperou se na ulicích.

Funkci senátora vykonáváte od roku 1996a na podzim se vHradci Králové uskuteční opět senátní volby. Hodláte kandidovat? Mělo na vaše rozhodování vliv dění při volbě prezidenta?

Ještě jsem se definitivně nerozhodl, rozmýšlím se. Možná ano, možná ne, ve hře je mnoho věcí, takže zatím na tuto otázku nemohu odpovědět. Zážitky zposledních dnů mě při rozhodování neovlivnily. Měl jsem stabilní názor, a ten jsem dodržel. Takových hlasování je vodborné oblasti více, tady to bylo jen více medializováno. Pod takovým mediálním tlakem jsem byl prvně.