Za hlavní důvod svého rozhodnutí usilovat o pokračování práce v horní parlamentní komoře považuje uvažovanou transformaci fakultních nemocnic na akciové společnosti. „Řekl jsem si, že tomu musím čelit, protože jednou bych si to třeba vyčítal. Bojím se, že bych se mohl dočkat okamžiku, kdy ve staroslavném Karolinu bude hotel. To bych se sám sobě nemohl podívat do očí,“ řekl nám senátor Barták.

„Podporovat transformaci fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice v navržené formě je možné buď z neznalosti nebo z důvodů, o nichž bych nerad spekuloval,“ prohlásil dále hradecký senátor. Nedovede si rovněž představit dotace státu do obchodní společnosti, kterou by univerzitní nemocnice po transformaci byly.

Obava z transformace podle něho trvá i přesto, že premiér Mirek Topolánek v poslanecké sněmovně počátkem června prohlásil, že fakultní nemocnice rozhodnutím ministerstva ani rozhodnutím vlády převáděny na akciové společnosti nebudou.
„Nevyloučil ale možnost přeměny fakultních nemocnic formou zákona, tedy projednáním a schválením parlamentem,“ vysvětlil Karel Barták.