Nebývale velký zájem provází dvě velké veřejné zakázky, které vypsala hradecká radnice. Jedná se o rekonstrukci sportoviště Bavlna a přestavbu bývalé továrny Vertex na Centrum celoživotního vzdělávání.

„Na tento typ zakázek se obvykle hlásí do deseti zájemců, nyní si podklady na přestavbu bavlny vyzvedlo 24 firem, obálek jsme nakonec rozlepili sedmnáct,“ uvedl Valentýn Avramov, vedoucí investičního odboru. O vítězi rozhodne až rada města, která zasedá 7. září. „Žádná konkrétní čísla až do vyhlášení vítěze zveřejňovat nemůžeme, ale je pravdou, že nabídky firem stlačily cenu zakázky hodně dolů, dá se tedy očekávat výrazná úspora,“ řekl Václav Svoboda, mluvčí magistrátu.

Celkové náklady na rekonstrukci areálu se zatím pohybují kolem 155 milionů korun, až 85 procent by mohly pokrýt dotace z evropských fondů. Přestavba bývalé továrny Vertex na knihovnu bude stát asi 260 milionů, z čehož přibližně sto milionů zaplatí rovněž evropské peníze.

Na rekonstrukci knihovny si zadávací dokumentaci vyzvedlo deset společností. V pondělí se budou otevírat obálky. „Stavby chceme kvůli čerpání dotací zahájit už letos, aby se příští rok mohlo jet naplno,“ uvedl Josef Malíř, náměstek primátora.