Při projíždění cílem se snad ani nepodíval na čas. Musher Martin Roček nepatřil k favoritům víkendového závodu psích spřežení Hradecký mid v Bělči nad Orlicí na Hradecku a dobře to věděl.

„Závodím první rok, jezdím si sám jen tak po horách. Nestojím o žádné medaile, chci se vždycky jen dobře svézt,“ řekl závodník z Rokytnice v Orlickcých horách.

U auta se nejprve postaral o psy a až potom si svléknul zablácený dres. „Trať byla perfektní. Škoda jen, že nebyl sníh. Žádná krize nebyla. Akorát jsme museli postát u dvou kaluží a vykoupat se,“ řekl při pohledu na vyčerpaná, ale šťastná zvířata.

Dvojici psů prohání čtyřikrát týdně na hřebenech hor. Do dvou měsíců chce pořídit další dvě zvířata a na únor chystá velkou expedici.

„Chystáme se do laponské části Finska. Chceme jet od severního polárního kruhu do nejsevernější vesnice Evropské unie. Padne na to měsíc dovolené, ale není čeho litovat,“ těší se Roček.

Osmého ročníku závodů v Bělči nad Orlicí se zúčastnilo 80 týmů z celé republiky. Na výběr měly sprintovou a střednědlouhou trať v délce 22 kilometrů. Do lesů vyjeli závodníci na kolech, tříkolkách i těžkých kárách, ale také běžci se psy.

„Je to trénink na dlouhé závody v Norsku, kde nepatříme mezi outsidery. Před třemi lety jsme hostili mistrovství Evropy a nad Nory jsme zvítězili 8:2 na zlaté medaile. Máme náročnější hory, ale také větší hlad po vítězství,“ řekl Jiří Plšek, jednatel Musher clubu Metuje z Červeného Kostelce, který závod pořádá.

I když teplota nad nulou nebyla pro psy ideální, byly k vidění zajímavé výkony. Rekord Pavly Merhautové, která zvládla na kole se psy trať 25 kilometrů za 50 minut, ale odolal.

Nejrychlejší byl nakonec Jiří Suchý z klubu Sokol Maxičky, který rovněž na kole dojel za 52 minut.(raš)