„Tento krok určitě vítám, cestování bude o něco jednodušší, i když sběratelé razítek do pasů z toho asi příliš nadšeni nejsou,“ reagoval trochu ironicky cestovatel a cyklista Martin Adámek z Náchoda. V podobném duchu se vyjádřil i první člověk, který hranici mezi oběma státy projel bez nutnosti ukazovat cestovní pas. „Rozhodně v tom vidím jenom přínosy, člověk už nebude muset na hranicích čekat, což značně urychlí cestování,“ uvedl kłodzký řidič pracující v Praze, který od polských celníků získal i památeční certifikát. Úderem půlnoci se nad Náchodem rozzářil velkolepý ohňostroj, kterému v průběhu slavnostně laděného večera zdárně sekundovali historičtí dělostřelci.

„Dnešním dnem vstupujeme do Evropské unie bez bariér. Dnešním dnem něco získáváme, ale současně něco ztrácíme. Je jen na nás, jak se s tím vypořádáme. Vítejte v Evropě,“ pozdravil více než stovku Čechů a Poláků na doslouživším hraničním přechodě otovický starosta Petr Novák. Do Otovic zamířilo také několik starostů z Broumovska, kteří se v marzivé noci zahřívali i podupáváním do rytmů hudby kytaristů ze skupiny PP. „Sice jsme vstoupili do Evropy, ale je tu zima jako v Rusku,“ glosoval s úsměvem první opravdu mrazivou noc letošní zimy dobře naladěný starosta, který pak s desítkami dalších hostů našel teplý azyl v nedaleké restauraci U Bartošů.

Stejně jako na předchozích dvou místech, tak i ve Starostíně u Meziměstí ozářil noční oblohu po oficiálních projevech menší ohňostroj. K občerstvení byl připraven čaj s rumem (později už bez rumu) a prokřehlí lidé se mohli také zahřát teplou polévkou. Oslavy vstupu do Schengenu končily zhruba třičtvtě hodiny po půlnoci.