Počet bytů mohou zvýšit mezonety„Rada města doporučila zastupitelům ke schválení návrh ateliérů AP Studio a Žárovka architekti. Měl by to být základ pro obnovu ulice. Rádi bychom ale využili také části dalších dvou projektů, například při úpravě fasád či doplnění parteru o drobné stavby,“ řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

Vybraný architektonický návrh, jehož realizace by stála 474 milionů korun, počítá s odstraněním schodišť i ocelových a betonových ramp, které už výrazně narušila rez.

„Obchody u domů budou snadno přístupné přímo z ulice, a to i pro vozíčkáře. Nad chodníky zůstane stříška, bude však průhledná. Lidé tak nebudou mít stísněný pocit jako v tunelu. Podzemní parkoviště u domů budou dál, ale pouze pro rezidenty,“ řekl Jiří Matyáš z ateliéru AP Studio.

V ulici by se také měla výrazně změnit doprava. Kromě dvou nových kruhových objezdů architekti zúžili silnici o jeden pruh v každém směru. Část silnice věnovali rozšíření počtu parkovacích míst. Novinkou by měly být také čtyři cyklostezky, dvě na hlavní třídě, další pak za domy.

„Jedním ze zajímavých momentů projektu je také zrušení nebytových prostor v domech vzdálenějších od silnice, kde by mohlo vzniknout čtyřiašedesát mezonetových bytů,“ dodal Matyáš.

Nevšední novinkou, která by měla Benešovu třídu oživit, jsou obří hodiny umístěné ve středu ulice.


Rekonstrukce by měla začít v roce 2009. Letošní a příští rok chce vedení radnice obětovat přípravě projektu.

„Otázkou je, zda na přestavbu získáme peníze z Evropské unie. To by práce výrazně urychlilo,“ dodal náměstek Josef Malíř.

 

Obnova třídy Edvarda Beneše bude hlavním tématem Dne s Deníkem, který pořádáme v pondělí v sousedství jídelny ZŠ Mandysova. Zájemce seznámíme se všemi třemi projekty, které se zapojily do soutěže.


Na otázky vám bude odpovídat nejen vedení města, ale také tvůrci návrhů.

Těšit se můžete i na kulturní program, který připravuje škola.

Jeden z vás navíc může vyhrát zcela nové vozidlo Škoda Fabia.