Rada města již zastupitelstvu doporučila ke schválení nejjednodušší projekt opravy za přibližně půl miliardy korun. Nelíbilo se to ale například předsedkyni městského výboru pro územní plánování Vladimíře Šilhánkové, podle níž se o projektu nediskutovalo s odborníky a obyvateli. S rozhodnutím radních nesouhlasí představitelé hradeckého Ateliéru Zídka-Plocek-Misík, jejichž projekt rada nedoporučila.

"Zvažujeme vyvěšení projektů na web, využijeme i časopisu Radnice," řekl Malíř k chystanému představení návrhů veřejnosti. Prezentaci by mělo doprovodit i vystavení projektů v prostorách komise místní samosprávy na Benešově třídě a anketa.

Projekt pětice architektů, jejž doporučila rada města, počítá zejména se zbouráním železobetonových krytých chodníků a schodišť u panelových domů poničených rzí. Silnice by se měla zúžit ze čtyř na dva pruhy. Uprostřed třídy přibude zeleň, parkovací místa, vzniknou nové chodníky a cyklostezky. V části nebytových prostor domů budou mezonetové byty.

Podle architekta Karla Plocka z Ateliéru Zídek-Plocek-Misík radní zvolili jen povrchní řešení. Plocek a jeho kolegové navrhují ve střední části Benešovy třídy výstavbu několikapatrových domů a dvou výškových budov. Taková rekonstrukce by stála 3,75 miliardy korun, z nichž by přes čtyři pětiny hradili developeři.

Benešova třída obklopená mnohapatrovými panelovými domy pro asi 10.000 obyvatel vznikla v 80. letech minulého století a měla se stát novým nákupním a společenským centrem města. Nyní je označována za pozůstatek megalomanie komunistického režimu, který neodpovídá dnešním potřebám bydlení. Většinu peněz na opravu třídy chce město získat z evropských fondů.

Zdeněk Rychtera