Co chybí obyvatelům nejlidnatější ulice v kraji, třídy Edvarda Beneše? Více stromů a další zeleně. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila radnice.
„Lidem se nejvíce líbil návrh AP Studia, který počítá mimo jiné právě s rozšířením zeleně. Návrh oslovil dvaasedmdesát procent osob,“ uvedl mluvčí radnice Václav Svoboda.

Na výstavě tří architektonických návrhů vyplnilo dotazníky 231 lidí, více než 84 procent z nich bydlí na Benešově třídě. Více než 11 % lidí si nepřeje další zahušťování zástavby, téměř devět procent je proti plánovanému rušení obchodů v některých domech.
Více parkovacích míst by uvítalo 7,73 procenta lidí. V anketě se však objevily také názory, že by město mělo zrušit nonstop casino či poskytnout prodejny na třídě pouze českým podnikatelům!

Druhé místo se 17,5 % hlasů získal návrh Ateliéru Zídka – Plocek – Misík, který preferuje zástavbu středního pásu ulice. Kontroverzní práci architekta Romana Kouckého podpořilo 4,27 % lidí. Žádný návrh se nelíbil 6,16 procenta osob.

„Rada souhlasila s pořadím, jaké navrhly komise, a doporučila zastupitelstvu ke schválení stejnou studii, kterou vybrali lidé,“ dodal Svoboda.

Soutěžní návrh Atelieru Zídka - Plocek - Misík. (Foto: AZPM HK)

Hradec Králové chystá opravu Benešovy třídy za půl miliardy korun

Neutěšená podoba problematické Benešovy třídy na největším královéhradeckém sídlišti Moravské Předměstí by se měla výrazně změnit. Rada města v úterý po projednání návrhů architektů s občany doporučila zastupitelstvu ke schválení projekt přestavby od Studia AP. Hodnota rekonstrukce činí asi půl miliardy korun. ČTK to dnes řekl náměstek hradecká radnice Josef Malíř.

Návrh počítá zejména se zbouráním železobetonových krytých chodníků u panelových domů poničených rzí. Silnice by se měla zúžit na dva pruhy. Uprostřed třídy přibude zeleň, parkovací místa, vzniknou nové chodníky a cyklostezky. Obchody v přízemí domů budou přístupné přímo z ulice, a ne ze železných ramp. V části nebytových prostor domů vzniknou mezonetové byty.

Většinu peněz na revitalizaci ulice a domů chce město získat z fondů Evropské unie. Pokud by šlo vše hladce, chtěla by radnice s rekonstrukcí začít v roce 2009 a postupně ji v několika etapách dokončit do tří až čtyř let.

Třída se čtyřproudou silnicí obklopená mnohapatrovými domy pro 10.000 obyvatel vznikla v 80. letech minulého století a měla se stát novým nákupním a společenským centrem města. Nyní ji někteří architekti označují za pozůstatek megalomanie komunistického režimu, který neodpovídá dnešním potřebám bydlení.

O nákladné opravě jednali hradečtí radní již letos na jaře, přičemž již tehdy vybrali nejjednodušší projekt Studia AP. Zastupitelé ale definitivní rozhodnutí odsunuli až na dobu, kdy se ke třem návrhům architektů vyjádří veřejnost a odborníci. S rozhodnutím radních tehdy nesouhlasili představitelé hradeckého Ateliéru Zídka-Plocek-Misík, jejichž projekt rada nedoporučila. "U obyvatel to nyní jasně vyhrál projekt Studia AP," řekl Malíř.

Architekt Karel Plocek z Ateliéru Zídka-Plocek-Misík dříve uvedl, že radní zvolili jen povrchní řešení. Plocek a jeho kolegové navrhli ve střední části Benešovy třídy výstavbu několikapatrových domů a dvou výškových budov. Taková rekonstrukce by stála 3,75 miliardy korun, z nichž by přes čtyři pětiny hradili developeři. Lidé z Benešovy třídy výstavbu dalších domů v anketě odmítli.

(čtk)

Soutěže se zúčastnil i jeden z nejlepších českých architektů Roman Koucký. (Foto: Repro RK)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY [Pro zobrazení klikněte na jejich název.]

15.05.2007 --- Bude mít Benešovka vlastní Dvojčata?

21.05.2007 ---Den s Deníkem: Jaký osud nyní čeká Benešovu třídu?
(K článku je připojena fotogalerie návrhu autorů "Žárovka - architekti")

22.05.2007 --- Na Benešovce by mohlo být méně obchodů, ale více parkovišť

23.05.2007 ---Benešovka: Vybraný návrh? Nesmysl, tvrdí jiný zpracovatel
(K článku je připojena fotogalerie návrhu Atelieru Zídka - Plocek - Misík)

23.05.2007 --- Dvojčata v Hradci?

26.05.2007 --- Rozhodnutí o Benešovce? Předčasné, soudí odborníci

30.05.2007 --- K opravě Benešovy třídy v Hradci se bude vyjadřovat veřejnost

28.07.2007 ---Anketa mezi Hradečáky: Jak renovovat zdejší sídliště?

31.07.2007 --- Co dál s Benešovou třídou? Město rozhodne na podzim.