„Rekonstrukcí vnějšího pláště snížíme energetickou náročnost domu a uspoříme na výdajích za energie. Výměna výtahů byla nutností. Nyní jsou bezpečnější, rychlejší, úspornější a splňují veškeré potřebné normy.

Největším problémem, se kterým jsme se v průběhu přípravy a realizace regenerace domu potýkali, je obrovská administrativní náročnost těchto akcí,“ uvedl Pavel Křivský, předseda společenství vlastníků opraveného bytového domu.

Společenství vlastníků bytového domu připravovalo rekonstrukci přes tři roky. Urychlení v jejich rozhodování přinesla možnost získání dotace Integrovaného plánu rozvoje města Hradec Králové – třída Edvarda Beneše.

„Rekonstrukce vyšla na téměř patnáct milionů korun. Nyní společenství zpracovává žádost o výplatu dotace, kde předpokládáme získání částky pěti a půl milionů korun,“ řekl.

Na opravy jsou připraveni i další vlastníci domů. „Naše společenství v bytovém domu čp. 1541 -1546 jsou již také připravena. Opravy budou rozděleny na etapy. V září tohoto roku jsme zahájili výměnu šesti malých výtahů pro tři společenství. Práce trvaly měsíc. Celkové náklady se vyšplhaly k sedmi milionům korun. Dotace ve výši tří milionů korun nám již dorazila na účet a pokryje téměř polovinu našich nákladů,“ uvedl Bedřich Kabílka za společenství vlastníků bytového domu na Benešově třídě.

Celkem si domy na Benešově ulici rozebraly dotace ve výši 40 milionů korun. Magistrát na rekonstrukci třídy dostal dotaci ve výši zhruba 180 milionů korun. Náklady na kompletní přestavbu ulice se odhadují na 850 milionů korun. Mělo by se začít v druhém pololetí příštího roku. (hod)