Hlavním důvodem je podle odborníků krátkodobé zvýšení ceny ropy na světových trzích před dvěma týdny. Odhady, že benzin a nafta budou stát pouze o desítky haléřů víc, tedy nevyšly.

„Zdražili jsme už v úterý, a to o dvě koruny. Natural 95 máme za 24,20 korun a naftu za 25,50 korun. Cenu ovlivnit nemůžeme, dostáváme příkazy z vídeňské centrály,“ řekl zaměstnanec stanice OMV v hradecké Okružní ulici.

Stejně zareagovala také síť čerpacích stanic Benzina. „Ceny zásadně nekomentujeme. Chceme se vyhnout postihům antimonopolního úřadu. Liší se ale regionálně podle umístění stanic, typu silnice či podle poptávky. Svoji roli může hrát také přepravní vzdálenost od rafinerií,“ uvedla mluvčí společnosti Benzina Blanka Růžičková.

Podobně jsou na tom všechny „značkové“ pumpy. „Navýšili jsme ceny o dvě koruny. Víc ale říct nemůžu,“ uvedla například obsluha benzinky Shell v ulici Víta Nejedlého v Hradci Králové.

Jiná situace panuje u menších stanic, kde řidiči ještě mohou natankovat levně. „Držíme ceny na původní úrovni a zdražovat nechceme. Natural 95 prodáváme za 20,90 korun a naftu za 22,90 korun,“ potvrdila obsluha pumpy OK Oil v Chlumci nad Cidlinou. V Hradci řidiči nakoupí zřejmě nejlevněji u hypermarketu Tesco na Rašínově třídě, kde prodávají Natural 95 za 20,90 korun a naftu za 22,40 korun.

Někteří čerpadláři by naopak šli rádi s cenou nahoru, ale nemohou si to dovolit. „Chceme prodávat dráž, protože takhle na benzinu nic nevyděláváme. Čekáme ale na okolní provozovatele, jinak by k nám nikdo nejezdil,“ uvedla Věra Šrolerová, manažerka stanice Uno – HK ve Svobodných Dvorech.

Benzin i nafta by měly podle analytiků začít zlevňovat zhruba do dvou týdnů. (raš)