Natural 95 bylo možné v pátek ráno natankovat u hradeckých benzinek za ceny v rozmezí od 31 do 33 korun. U nafty dosahovaly ceny většinou 33 až 34 korun. Nejlevnější pohonné hmoty se daly pořídit u čerpací stanice Tesco u stejnojmenného hypermarketu na Rašínově třídě (Hradubická). Natural 95 tady prodávali za 31 a naftu za 32.30 koruny.

„Samozřejmě, že se mi to nelíbí. Je to už neúnosné. Ještě štěstí, že benzin kupuje většinou manžel, protože když jedu k benzince já, tak z toho mám ledvinovou koliku. Pamatuju, když stál benzin ještě osm korun,“ svěřila se Hradeckému deníku řidička Iveta Kazdová z Hradce Králové.

Podle čerpadlářů je poptávka po benzinu i přes růst cen setrvalá a žádné velké výkyvy nepozorují. Lidé nekupují benzin do zásoby, ale ani neomezili jeho nákup.
„U nové Benziny plus na dálnici u Osic prodej den ode dne dokonce roste,“ řekl Radomír Hlaváč, který kromě dálniční pumpy provozuje i čerpací stanici stejné značky v hradecké Koutníkově ulici.

„Když jsem před čtrnácti lety otevíral první benzinku, stál barel 19 dolarů, včera to bylo už 136. Hodnota dolaru od té doby sice hodně spadla, ale i přesto je to obrovský skok,“ dodal Radomír Hlaváč.

Vysoké ceny pohonných hmot trápí také dopravce. Zvyšují jim výdaje, což se v důsledku zřejmě projeví zvýšením cen téměř veškerého zboží. Postihnout to samozřejmě může i potraviny nebo jízdné v městské hromadné dopravě. To naposledy zdražilo před půl rokem.
„V tuto chvíli zvýšení nepřipravujeme. Po〜čkáme do pololetí, pak situaci vyhodnotíme a s ohledem na předpoklad vývoje ekonomiky společnosti přijmeme odpovídající opatření,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Miloslav Kulich.

Nevyloučil, že by později mohlo ke zvýšení jízdného dojít. V úvahu by i při další negativní prognóze vývoje cen nafty připadaly dvě možnosti. Buď zvýšení jízdného, nebo mimořádný finanční příspěvek města.
„Pokud cena nafty stoupne o korunu, tak to pro nás znamená ročně výdaje vyšší o 1,5 až 1,7 milionu korun. Proti konci loňského roku přitom nafta zdražila už o zhruba čtyři koruny,“ řekl.

Kde je nejlevnější benzin a nafta