Právě cena nafty v posledních měsících stoupala nejvíce. Zatímco ještě na začátku roku se průměrná cena pohybovala i pod třicet korun, v červnu už čeští řidiči zaplatí i o pět korun víc. V minulých několika dnech se ceny na trhu ustálily a mění se jen v řádu desetin haléřů. Na Hradecku se toto palivo průměrně prodává za 34,80 korun.

I za Natural 95 jsme ještě v únoru mohli zaplatit devětadvacet korun. Průměrná cena Naturalu se na Hradecku nyní pohybuje okolo 32,32 Kč.

Podle průzkumu cen, který provedl Deník v Hradci Králové v úterý 17. června, se Natural 95 prodával od 31,40 korun až po 33,30 korun za litr. Nejnižší cena byla v čerpací stanici Uno-HK ve Svobodných Dvorech, 31,40 korun. Pod dvaatřicet korun byl tento bezolovnatý benzin k mání i v čerpacích stanicích u hypermarketů Tesco a Hypernova, cena za litr zde byla 31,70 korun.

Ve srovnání s Naturalem nebyly u nafty cenové rozdíly u jednotlivých čerpacích stanic tak velké. Cena se pohybovala v rozmezí od 34 korun k 35,50 korun za litr. Nejnižší zaznamenaná cena za litr nafty byla v čerpací stanici Uno-HK ve Svobodných Dvorech při výpadovce na Prahu. Za 34,20 byla nafta v čerpacích stanicích u hypermarketů Tesco a Hypernova. Pod pětatřicet korun prodávaly naftu také benzinky Jet v Třebši a Koutníkově ulici, v Popropu v Pileticích, Arze v Kladské ulici a v Essu v Koutníkově ulici.

Vyšší ceny benzinu se samozřejmě projeví i v peněžence, zvláště pokud lidé využívají auto jako dopravní prostředek do zaměstnání.

„Auto využívám každý den, takže je to znát, za poslední měsíc jsem zaplatila o několik stovek navíc. Nedá se nic dělat, jinak se do práce nedostanu,“ říká 36letá Jana Kunová.

„Náklady na pohonné hmoty se zvýšily, ale myslím, že nižší daň není řešení. To by se ten problém jen odsouval někam jinam. Asi nezbývá nic jiného, než se s tím smířit a čekat, jak se situace vyvine,“ říká 40letý Jaroslav Staněk.

Lukáš Holeček (lh)