Ta se bude nazývat Kouzlo mechanických betlémů a veřejnosti představí deset betlémů ze soukromých i muzejních sbírek. Expozici rozšíří také zajímavá mechanická ukázka s figurkami ze dřeva, papíru i plechu. „Mechanismus bude odkrytý, aby návštěvníci viděli, jakým způsobem se mechanické části poháněly. Je to velice jednoduché, ale přitom důmyslné,“ řekl kurátor výstavy Kamil Andres. K vidění tady budou betlémy například z kašírovaného papíru, dřeva i keramiky. Ve stálé části expozice hosté samozřejmě uvidí i známý Proboštův betlém.

Podobná výstava nebyla dosud nikde jinde k vidění. „Domnívám se, že bude zaměřením a rozsahem světovým unikátem,“ uvedl Kamil Andres. Ojedinělé je především množství soustředěných mechanických betlémů, které jsou náročnější na výrobu. „Mechanické betlémy byly vždy doménou šikovnějších betlémářů,“ vysvětlil nám kurátor.

Podle ředitelky Třebechovického muzea betlémů Silvie Hlaváčkové je výhodou to, že Kamil Andres je zároveň restaurátorem mechanických betlémů, takže muzea i soukromí vlastníci exponáty na výstavu bez potíží zapůjčili. Výstava Kouzlo mechanických betlémů bude zahájena vernisáží 27. listopadu a potrvá až do podzimu příštího roku. „Pokud bude úspěšná, což předpokládám, tak by〜chom mohli uvažovat ještě o jejím prodloužení. Samozřejmě s určitými úpravami,“ uvedla ředitelka Silvie Hlaváčková.

Při vernisáži a ještě v několika jiných dnech se návštěvníci mohou těšit i na prohlídku Proboštova betlému s netradičním nasvícením a zvukovým doprovodem. (čer)