Cílem architektonické soutěže, kterou připravuje město Hradec Králové, bude najít nejlepší návrh, jak pracovat s monumentem Galerie cti, ale také najít nejlepší řešení přilehlého okolí.

Soutěž se zaměří na veřejné prostranství, které vymezuje ulice U Koruny, Sukovy sady a Gočárova třída. „Účastníci této architektonické soutěže budou řešit zlepšení pobytových kvalit tohoto prostoru a to, jak se může stát plnohodnotnou a přitom svébytnou součástí systému veřejných prostranství města,“ sdělil v tiskové zprávě náměstek primátorky Adam Záruba.

Architekti navrhují vytvořit v historickém jádru sdílenou zónu s rovnocennými podmínkami pro chodce, cyklisty a řidiče.
Hradec využije novinku v dopravě. Historické centrum budou chodci sdílet s auty

Na prostranství U Koruny je umístěna právě i Galerie cti ze 70. let. „Podstatnou součástí řešeného území je i betonový monument Galerie cti, který je jedním z dokladů vizuální kultury v období reálného socialismu a pozdní moderny. Město bude v soutěži hledat možnosti, jak s tímto monumentem pracovat jako s dokladem doby a podnětem ke kritickému zamyšlení se nad vývojem nejen českých dějin,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast územního plánování a památkovou péči.

Galerie cti

Galerie cti se skládala ze dvou monumentálních betonových bloků, které v místě, kde se pomyslně setkávaly, tvořily tvar pěticípé hvězdy. Tento vizuální efekt byl po roce 1990 záměrně překryt vysazením vegetace. Oba bloky jsou ve velmi špatném stavu. Na jednom z bloků (východním) se částečně zachoval nápis: Lid je hlavním tvůrcem dějin, další část nápisu již zcela opadala, po některých písmenech se zachovaly pouze zkorodované kovové úchytky. Bloky sloužily jako nástěnka pro prezentaci vzorných pracovníků a členů strany. (Zdroj: sochyamesta.cz)

Do přípravy soutěže se bude moci zapojit i veřejnost, a to několika způsoby. První setkání s veřejností se uskuteční už 15. února, a to od 18 hodin v bývalém objektu střední odborné školy, ve vnitrobloku u křižovatky Koruna. „Na tomto setkání zhodnotíme nejen současný stav území a jeho okolí, ale zaměříme se navíc i na jeho budoucnost. Budeme chtít od veřejnosti slyšet, jaké jsou její představy, jaké jsou problémy a potřeby místních obyvatel a co by mělo být součástí řešení území. Výstupy ze setkání budou jedním z podkladů pro přípravu zadání soutěže,“ říká náměstek Záruba.

Benešova třída zvolna chátrá už od svého dokončení v 80tých letech. Zatím se podařilo opravit jen část sídlištního bulváru.
Benešovka, holubí dům nebo Hajnišův mlýn. Deník se podíval na ostudy Hradecka

Na veřejné setkání naváže odborná debata, která se uskuteční 29. února od 18 hodin v Galerii moderního umění v Hradci Králové. „Jejím cílem bude přispět k odborné diskusi na téma práce s ideologickými pomníky komunismu ve veřejném prostoru a zajistit, aby zadání odpovídalo současné úrovni poznání v Česku i zahraničí. Stejně jako u veřejného setkání budou i v tomto případě výstupy z debaty jedním z podkladů pro přípravu zadání soutěže,“ dodává náměstek Záruba.

Od konceptů k projektu

Architektonická soutěž má být vyhlášena v dubnu, výsledky by pak měly být ještě letos v říjnu. V první fázi soutěže může svůj koncept řešení prostoru předložit každý. Stačí splnit podmínky soutěže. Z předložených konceptů vybere odborná porota v anonymním režimu minimálně pět konceptů, jejichž autory město vyzve k předložení podrobnějších návrhů. Ve druhé fázi soutěže porota ocení nejlepší návrhy. S vítězem soutěže bude město jednat o dopracování projektu.

Přípravu a organizaci soutěže má na starost plánovací kancelář ONplan. Zadání soutěže se připravuje spolu s pracovní skupinou složenou z odborníků na různá témata z odborů magistrátu města i externistů.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Průlom po letech sporů? Hradec představil novou podobu Velkého náměstí

Zdroj: ARN studio s.r.o. – architekti chmelík & partneři s.r.o.