Firma však se stavbou nezačala a přestala s městem komunikovat. Radnice chce nyní hledat jiného zájemce o stavební parcelu a po Betonstavu požaduje devět milionů korun jako penále.

"S Betonstavem už nemáme smluvní vztah, máme volné ruce pro hledání jiného využití pozemku, nutně u Aldisu potřebujeme parkoviště," řekl mluvčí magistrátu Václav Svoboda. Radnice bude muset zřejmě vyhlásit novou soutěž a hledat dodavatele, navíc stavba garáží je svázána s výstavbou sousedního objektu, přiznal náměstek hradeckého primátora Josef Malíř. "Chceme Betonstav postupně odstřihnout od všech práv, která k pozemku má. Předpokládám, že na podzim nám právníci předloží návrhy dalšího postupu. Betonstav letos za pronajatý pozemek nezaplatil, což nám dává právo nájem ukončit. Zůstává však problém se stavebním povolením. V tuto chvíli nevíme, jak přesně komplikovanou situaci vyřešit," řekl Malíř.

Betonstav se původně zavázal, že garáže budou v provozu v červnu 2006, na staveništi je však zatím pouze výkop. V původní dohodě se přitom firma zavázala, že zaplatí sankce, které činí desetinu procenta denně z částky, kterou mělo parkoviště stát, tedy z necelých 26 milionů korun. Nyní se penále vyšplhalo na devět milionů. "Několikrát jsme jim penále fakturovali, naposledy letos v březnu, ale firma nereagovala. V červnu jsme proto podali na Betonstav žalobu a žádáme zaplacení prvních šesti milionů korun," uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Hradec Králové řeší potíže s nedostatkem parkovacích míst v centru města, situaci mají zlepšit parkovací domy v areálu bývalého pivovaru a ve Wonkově ulici. "Parkovací dům v areálu Nového pivovaru se otevře na podzim, bude tam 480 placených parkovacích míst," řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. Parkovací dům pro pět set aut ve Wonkově ulici by měl stát asi za rok a půl. Město postaví dvoupodlažní parkoviště asi pro 120 aut také v areálu bývalé mlékárny u hotelu Amber Černigov.