„Mně ta současná vyhláška přijde komplikovaná. Také to, že v centru musím mít psa s náhubkem, se mi zdá zbytečné. Ale uvidíme, jak bude nová vyhláška fungovat,“ myslí si Jana Hlinková, která bydlí v centru Hradce a právě jde na procházku se svojí fenkou Kony. Je jedním ze zhruba 6 tisíc hradeckých pejskařů.

Podle 16 let staré vyhlášky museli mít lidé psa na vodítku s náhubkem na 14 místech centra Hradce Králové. Jednalo se o velké třídy, ulice a náměstí. „V předchozí vyhlášce téměř nebylo možné projít městem se psem bez košíku, to jsme změnili,“ popisuje zásadní změnu náměstkyně primátorky Ilona Dvořáková.

Nově pak vyhláška vymezuje 23 míst, kde mohou být psi bez vodítka. Jsou to vybrané části zeleně. Největší jsou u multifunkční arény v Malšovicích, podél Orlice a u nadjezdu na louce naproti vysokoškolským kolejím, kterou využívají cirkusy.

Bez náhubku a vodítka ale nebudou moci psi na Riegrovo náměstí a do prostor dopravního Terminálu. „Tato místa jsme určili na podmět městské policie, protože je tam velká koncentrace lidí, aby tam k něčemu nepříjemnému nedošlo,“ vysvětluje výběr míst Ilona Dvořáková.

Stejné omezení bude platit i pro kulturní a sportovní akce. „Na velkých kulturních akcích se mnohdy stává, že se tam sejde hodně lidí se psy a zároveň tam jsou děti, takže tam by pes náhubek mít měl,“ doplňuje Dvořáková. Totéž se týká i padesátimetrového okolí školek a základních škol, ale také zastávek hromadné dopravy.

Psi nebudou smět do vybraných parků

Úplný pohyb psů pak bude zakázaný v Jiráskových sadech, v centrální části Žižkových sadů, v okolí Muzea východních Čech, na Jižních terasách a terasách pod Kanovnickými domy, v okolí Masarykova pomníku, části Ulrichova náměstí a trávníků kolem Havlovy lavičky ve Wonkově ulici. „Jsou to často exponovaná nebo pietní místa. Jiráskovy sady zůstanou parkem, kam mohou v klidu zajít i lidé, kteří se psů bojí,“ připomíná náměstek primátorky Adam Záruba.

Dále pak psi nebudou moci na osm desítek dětských hřišť, ale také do parků ve vnitroblocích nebo na workoutové hřiště u Labe. Zákaz se týká i květinových záhonů, pomníků, fontán, mlhovišť a brouzdališť na veřejných plochách.

Novou vyhlášku oceňuje Jaroslav Filip z Kynologického centra Borova tlapka. „Upřímně kvituji, že budou nastavená jasná pravidla, která jsou dobře vyvážená z pohledů pejskařů i lidí, kteří psy nemají,“ myslí si kynolog.

Současně ale v nové vyhlášce postrádá zařazení loveckých psů do kategorie psů zvláštního určení. V ní jsou třeba vodicí psi pro nevidomé, policejní, armádní či záchranářští psi. Na ně se většina omezení nevztahuje. „Na okrajích města jsou často honitby a myslivec potřebuje mít třeba kvůli škodné psa navolno. A takto se může dostávat do konfliktu s novou vyhláškou,“ dodává hradecký kynolog Filip.

Město vyčlení čtyři plochy, kde vzniknou psí parky. Ty budou oplocené a vybavené prvky pro psy. „První by mohl vzniknout na ploše u nadjezdu v Malšovicích ještě letos. Další pak na Moravském, Slezském a Pražském předměstí,“ předesílá za město Adam Záruba.