Plotišťská firma BEZ Motory, která je v likvidaci, rozdá v nejbližších dnech všem zaměstnancům výpovědi.
Insolvenční správce firmy to včera potvrdil hradeckému úřadu práce i podnikové odborové organizaci. Podle ředitele Úřadu práce v Hradci Králové Martina Horáka však lze očekávat, že zaměstnanci se budou snažit prchnout z končící firmy co nejdřív.

„Nebyly jim a ani nebudou vyplaceny mzdy za říjen, takže oni jsou bez jakýchkoliv peněz. Čím delší dobu by setrvávali u tohoto zaměstnavatele, tím déle budou čekat na peníze. Šance, že by je dostali od zaměstnavatele, je naprosto minimální. Je proto v zájmu zaměstnanců, aby skončili co nejdříve a dostali peníze aspoň od nás. Ať už v rámci insolvence nebo jako podporu v nezaměstnanosti,“ uvedl Martin Horák.

Podle předsedy podnikové odborové organizace Karla Vaňka se odbory budou snažit svým členům pomoci finančně. „Budeme o tom jednat počátkem příštího týdne. Finanční situace některých lidí je velice špatná, naposledy brali 14. října a od té doby jsou bez prostředků,“ řekl Vaněk.

Propuštění zaměstnanci budou mít s hledáním práce problém, což přiznal i ředitel úřadu práce. „V tuto chvíli jim nemáme moc co nabídnout. Volných míst je málo,“ řekl. Počátkem prosince úřad práce ve firmě zřídí jakési dočasné detašované pracoviště.

Lidé z končící fabriky jsou bez peněz a nevědí, co dál

Nálada na bodu mrazu a zoufalí lidé bez výplaty. Ve firmě BEZ Motory, která před lety v Plotištích navázala na výrobu ČKD, nyní běžný obrázek.
„To víte, nálada odpovídá situaci. Je před Vánocemi, lidé nemají peníze a bojí se, co bude dál. Vím, že tady pracují i manželské páry, a pro ně to je obzvlášť těžké. Rodina zůstane bez příjmů,“ řekl dlouholetý zaměstnanec a předseda odborové organizace Karel Vaněk.

„S penězi to bude složité. Nějaké úspory mám, ale jestliže bychom peníze dostali až třeba počátkem příštího roku, tak bych si musel někde půjčit. Tolik peněz, abych překlenul tak dlouhé období, samozřejmě nemám,“ prozradil pan Miloslav, který z obavy z možné negativní reakce zaměstnavatele nechtěl zveřejnit příjmení. Dodal, že ve fabrice, ať už v BEZ Motory nebo dříve v ČKD, pracoval v různých funkcích od roku 1977. „To, že firma končí, je pochopitelně smutné, měl jsem ji rád. Jednak mě živila a zároveň mě naučila pohybovat se mezi lidmi v kolektivu. I řemeslo,“ říká.

„Pracoval jsem ve firmě 24 let a nyní to takhle smutně končí. Hodně lidí to tady nemůže rozdýchat a já patřím k nim,“ svěřil se další ze zaměstnanců Luděk Trojan. „Za říjen jsme výplatu neviděli a za listopad ji neuvidíme taky. Spadla do insolvence. Manželské páry a lidé, co žijí z měsíce na měsíc, mají pochopitelně velké finanční problémy,“ dodal.