Záhadná smrt bezdomovce v jednom z domů v Novém Bydžově překvapila nejen policii, ale i starostu města. Noclehárny pro lidi bez domova, které by mohly těmto „nálezům“ zabránit, však fungují jen v Hradci Králové.
„Nemáme žádné signály o tom, že by se ve městě pohybovali lidé bez domova. Samozřejmě, pokud by se zde někdo takový objevil, není problém zajistit akutní přenocování,“ uvedl starosta Nového Bydžova Pavel Louda. Vysvětlil, že před dvěma lety fungovala místnost v areálu technických služeb, která bezdomovcům sloužila jako noclehárna i s občerstvením. „Za celou dobu ji využili dva lidé. Letos tak zůstala uzavřena,“ dodal.
Bezdomovce, 56letého muže, objevila policie ve sklepě domu v Dukelské ulici, kde přebýval. „Příčinu smrti nám určí soudní pitva, ale je otázkou, proč se muž zdržoval v Novém Bydžově. Pobyt měl hlášen v azylovém domě v Hradci Králové,“ poznamenala Anna Pešavová z hradecké policie.

Azylová centra v Hradci Králové jsou hlavním útočištěm bezdomovců. Menší města si taková zařízení nemohou dovolit. „Rozpočet nám nedovoluje noclehárnu zřídit. Navíc se domnívám, že o tyto občany by se měl postarat stát a ne pouze město. Nebudeme za nikoho tahat horký brambor z ohně. V případě nouze máme přichystaný krizový byt, ale pro občany Chlumce nad Cidlinou,“ uzavírá chlumecký starosta Miroslav Uchytil.