V úterý časně z rána se policisté vydali do objektu bývalých prokopových závodů – „téemesky“. Tady už bylo „obyvatel“ poněkud více.

S pomocí policejních psů prohledali celou bývalou továrnu. A výsledek? Dvacet nocležníků.

Nejvíce se jich zdržovalo v budově u Palackého třídy. Zde se nalézá přímo několik vybavených „bytů“ – včetně nábytku, koberců nebo postelí. Stejná budova, které v prosinci roku 2007 shořela střecha. Zatímco na jedné místnosti je patrná snaha o udržení čistoty a pořádku, jen o kousek dál nám smradem málem slzely oči.

V místnosti, která zapáchá hůř než zmoklý popelník, se nachází čtveřice mužů. Policisté jim kontrolují občanky a vykazují je z budovy.

I v dalším objektu továrny jdou policisté takřka najisto. Jedna z částí je také plně obydlená. Policisté tady zažijí dokonce překvapení. Jedny z dveří od „kutlochu“ jsou dokonce opatřeny zámkem, o patro výš pak v ukryté komoře najdou rovněž větší propanovou lahev. „V případě požáru by to asi bylo pro hasiče překvapení, nemá to tu co dělat,“ říká jeden z policistů a lahev odnáší.

„Celkem bylo při prohlídce v areálu Prokopky v úterý ráno nalezeno a legitimováno dvacet lidí. Jeden z nich byl předveden na oddělení za účelem zjištění totožnosti,“ uvedla Markéta Janovská, tisková mluvčí pardubické policie.

Nalezené bezdomovce, z nichž většina jsou místní "známé firmy", policie z objektu vykázala. Otázka, kam ale tyto osoby půjdou, zůstává nezodpovězenou.

„Nedělám si iluze, že se nevrátí, ale už jen proto, že mezi nimi jsou mnohdy i hledané osoby, má tato akce smysl,“ sdělila starostka prvního městského obvodu Hana Tomanová, která byla akci také přítomna.

„V případě obývání opuštěných objektů bychom snad i mohli projevit velkou dávku tolerance, pokud by ale chování těchto lidí bylo v únosné normě. Jenže stížnosti obyvatel z okolí mluví jasně proti. Těmto lidem nikdo nebrání využít možnost ubytování v azylovém domě, kde mají i potřebné zázemí a k dispozici též pomoc zkušených pracovníků. Jenže v těchto zařízeních platí určitá pravidla, třeba zákaz alkoholu, se kterým se oni nedokáží smířit,“ uzavřela Hana Tomanová.

Bezdomovci: Kam s nimi? Vyhnat je?

Komunita bezdomovců v Pardubicích teď zažívá krušnější chvíle. Venku ještě nezačalo příznivé počasí, policie je teď ale vyhání ze staveb, které obsadili. Většina z nich stojí právě v centru města. Naposledy se větší podobná akce uskutečnila v úterý a bývalou Továrnu mlýnských strojů opustilo dvacet „nájemníků“. Lidé bez domova se tak ocitli na ulici.

Kam půjdou pak?

„Město už dříve uvažovalo o zřízení další noclehárny právě pro lidi bez přístřeší. Jenže ani stávající kapacity, které tady máme, nejsou plně vytíženy. Navíc – existence noclehárny by mohla více problémů způsobit, než vyřešit. Je třeba si uvědomit, že Pardubice leží na hlavním železničním tahu. Tím pádem by se nám mohlo lehce stát to, že tady budeme mít nejen místní, ale i přespolní bezdomovce z celé republiky a problém tím vlastně nevyřešíme,“ podotýká starostka prvního pardubického městského obvodu Hana Tomanová.

„Je nám jasné, že ty, které teď vyhodíme, se do svých doupat dříve či později vrátí, zákaz nezákaz,“ připouští jeden z pardubických policistů.