Lidé bez domova mohou být o něco spokojenější. Zaměstnanci hradecké charity totiž v těchto dnech usilovně pracují na dokončení nocležny, kterou budou právě bezdomovci obývat. Půjde o sezonní možnost. Ubytovna se nachází na odlehlejším místě, v prostorách letiště.

„Nyní provádíme poslední úpravy. Vyklidili jsme místnosti a navážíme nábytek. Poprvé bude otevřeno ve středu od 20.30 hodin,“ řekla pracovnice hradecké charity Dana Pechová. K dispozici mají být čtyři místnosti určené nocležníkům a jedna místnost pro obsluhující personál. Celková kapacita počítá s dvaceti lůžky.

„Půjde o provizorní – polní lůžka, těch je patnáct a zbytek jsou válendy s matrací. Rozmístění lůžek právě nyní řešíme. Je tu i dost židlí, takže v případě potřeby můžou lidé, kteří k nám přijdou, sedět na židli,“ uvedla Pechová. Nocležna bude sezonní. Měla by fungovat do konce března. „Větší rozpětí pro Hradec Králové určitě není zapotřebí,“ doplnila Dana Pechová. Provozní doba bude od 20.30 do 7.30 hodin.

Dodržování řádu 
je podmínkou

Aby bezdomovci mohli v noční ubytovně na letišti přespat, musí dodržovat základní pravidla. „Klient se bude muset vejít do provozního řádu, který ale nebude žádným způsobem pro toho, kdo by měl o službu zájem, nepřekonatelný. Musí přijít v takovém stavu, aby jeho chování nebylo v rozporu s tím, že ti druzí lidé nebudou moci čerpat službu v klidu a bezpečí,“ přiblížila Pechová.

Když se bude člověk bez domova ucházet o přespání v noční ubytovně na letišti, musí zaplatit poplatek 20 korun nebo mít vyřízený doplatek na bydlení od úřadu práce. „V případě vyřízení poplatku nemusí klient platit hotově, protože už o něm víme, stejně jako bude obeznámena obsluha noclehárny. A pak úřad práce pouze zaplatí za klienta na účet charity,“ uvedla Pechová.

Dobrou zprávu lidé bez domova kvitují s povděkem. „Letošní zima je sice mírná, ale i tak to není pohodlné. Přespávám, kde se dá. Možnost nočního ubytování proto vítám všemi deseti,“ přiznal hradecký bezdomovec Petr.

Myšlenka na realizaci projektu byla dlouholetá. „V Domě Matky Terezy pracuji třetím rokem a celou dobu jsme o to usilovali,“ řekla pracovnice hradecké charity Dana Pechová.

Na vybavení prostorů pro noční ubytovnu spolupracovala hradecká charita s místním Červeným křížem, který poskytl vybavení pokojů.

„Na místě musí být i mobilní telefon nebo várnice s čajem či dobíjecí baterka stejně jako povlečení a lůžkoviny. Vše už máme zajištěno. Stačí to sem dovézt,“ uvedla Dana Pechová.

Nocležnu bude třeba nějakým způsobem financovat. „V loňském roce jsme obdrželi sumu od magistrátu a něco máme přislíbeno od Královéhradeckého kraje,“ prozradila Pechová, která si pochvaluje, že na letišti mají velmi nízký nájem.

„Zátěží budou pouze výdaje na energie. Zároveň vím, že v okamžiku, kdy to spustíme, tak zájem klientů přijde okamžitě, protože v současnosti je denně až patnáct neuspokojených lidí,“ přiblížila Pechová a potvrdila, že při posledním sčítání bylo v Hradci Králové přibližně 150 lidí bez domova s tím, že finální součet by mohl být kolem dvou set. „Ne každý do podobných prostor půjde. Vzhledem k tomu, že v minulých letech byly dny, kdy zájem byl enormní a klientů přišlo i přes třicet, tak si myslím, že podobná kapacita na současnou dobu stačí. Avšak nikdo z nás neví, co s námi udělají ekonomické změny, takže to je jeden velký otazník pro každého,“ doplnila Dana Pechová. Hradecká pobočka Českého červeného kříže charitě poskytla též rady a zkušenosti.

„Do nocležny jsme věnovali 25 postelí a nábytek z darů, které průběžně získáváme. Z mého pohledu se jedná o potřebný projekt, protože celkově je pro bezdomovce malá nabídka v následné péči, aby se mohli zase postavit na vlastní nohy,“ uzavřel pracovník Českého červeného kříže v Hradci Králové Michal Plecháček.