Cítíte se v Hradci Králové bezpečně? Odpověztě v anketě na konci článku.

Město Hradec Králové se snaží zlepšit situaci na místech, kde se lidé necítí bezpečně. Podle hradecké primátorky Pavlíny Springerové radnice už více než rok řeší různé varianty, kterými dosáhnout snížení kriminální činnosti ve městě.

„Ačkoliv v některých lokalitách pomáhají například kamerové systémy, které postupně rozšiřujeme, či zvýšený dohled městské policie nebo asistentů prevence kriminality, jsou zde i takové, kde jsou podobná opatření bohužel stále nedostatečná. Jedná se právě o hradecké nádraží, kde v minulém týdnu vpodvečer došlo k násilné trestné činnosti, která znepokojila a zasáhla širokou veřejnost,“ podotýká Pavlína Springerová v tiskové zprávě města.

Průjezd hlídek státní či městské policie před hradeckým hlavním nádražím patří ke zdejšímu koloritu stejně jako postávající či posedávající bezdomovci, narkomani a další lidé obtěžující ostatní.
Vražda mladého chlapce šokovala Hradec. Na nádraží se bojí cestující i ostraha

Budova nádraží a kolejiště jsou pod správou státní organizace Správa železnic. Dohled nad jejich blízkým okolím zajišťuje město. Radnice o bezpečnostních opatřeních na hradeckém nádraží a jeho okolí jedná s policií, ale právě i se Správou železnic, vlastníkem nádražní budovy.

„V okolí nádraží se nachází i budova, která je přezdívána ‚Holubí dům‘ a ve které se příležitostně zdržují problematické osoby. Vzhledem k tomu, že se jedná o soukromý objekt, nemůžeme zde provádět efektivní dohled a je odpovědností majitele, aby budovu zabezpečil proti nepovolenému vniknutí cizí osoby,“ vysvětluje ředitel Městské policie Hradec Králové Martin Žďárský. Podle něj je dohled strážníků na některých místech často omezen právě soukromým vlastnictvím.

Ilustrační foto. K potyčce došlo u obchodního centra Atrium v Hradci Králové.
Rvačka u Atria skončila poraněním cizinců. Policisté se snaží najít pachatele

Na veřejných prostranstvích ale podle města dochází k postupnému zvyšování bezpečnostních opatření. Za poslední roky přibylo ve městě několik kamerových bodů, například v Sukových sadech, na náměstí Svobody s přesahem do ulice V Lipkách nebo před zimním stadionem.

Město plánuje další rozšíření opatření, která by měla zvýšit bezpečnost v Hradci. Například chce posílit počet strážníků městské policie, a to právě kvůli zvýšení pocitu bezpečí. Jejich nábor je od minulého roku nově motivován i přidělením služebních bytů. Radnice také pořídí mobilní služebnu pro městskou policii.

„Koncem loňského roku zastupitelstvo schválilo finance na pořízení mobilní služebny pro strážníky městské policie. Tato služebna bude nasazována právě v problémových lokalitách, kde bude plnit především preventivní funkci. Díky zabudovanému kamerovému systému se stane takzvaným ‚mobilním kamerovým bodem‘, a tím zajistí v těchto místech efektivnější dokumentaci přestupkových jednání a jejich následné snadnější řešení. V provozu by měla být v průběhu letošního roku,“ popisuje primátorka.

Na hlavním nádraží v Hradci Králové se v neděli 7. ledna konal pietní akt za zavražděného čtrnáctiletého Filipa. Toho ubodal dvaatřicetiletý muž ve čtvrtek přímo v kolejišti.
Koukejte na to, kam vaše děti chodí a s kým se stýkají, truchlí Romové po vraždě

S novým rokem došlo také k navýšení počtu asistentů prevence kriminality. „Jejich působení se ukazuje jako přínosné, a to díky znalosti poměrů v problematických místech a komunitách města,“ doplňuje ředitel hradecké městské policie. Radnice připravuje i novou koncepci prevence kriminality ve městě, která řeší budoucnost systematického boje s kriminalitou ve městě.

Redakce Deníku se čtenářů na facebooku ptala, kde se v Hradci Králové necítí bezpečně. Mezi odpověďmi se nejčastěji objevovalo hlavní nádraží, terminál hromadné dopravy a okolí, okolí obchodního centra Atrium, třída Edvarda Beneše či okolí obchodu Albert u Harmonie.

S využitím tiskové zprávy


Nahrává se anketa ...

Mohlo by vás zajímat: Lehni si na zem! Ozbrojeného muže v Hradci dopadla zásahová jednotka

Zdroj: PČR