Volný pohyb přes hranice by měl pomoci běžkařům v Krkonoších

Volný pohyb mezi oběma zeměmi jim dovolí jezdit na lyžích i jinudy než přes pěší hraniční přechod Mýtiny. Sdělil to Ivan Hendrych ze Sportovního areálu v Harrachově.

"Naše rolba se zatím z Harrachova na Mýtiny nedostane a běžkaři tam musí chodit pěšky zhruba dva kilometry po vypluhované silnici," uvedl Hendrych. Do Polska se dá v zimě z Harrachova na lyžích dojet i po cestě Terex. Běžkaři na ni však musí z města nejdříve namáhavě vystoupat. Pak po Terexu zamíří k silničnímu hraničnímu přechodu Harrachov - Jakušice a odtud dojdou pěšky asi půl kilometru k polským běžeckým okruhům. Stejná komplikace je čeká i tehdy, pokud do Polska zamíří po Staré celní cestě.

Sportovní areál má už nyní vymyšlenou trasu pro rolbu, kudy by se běžkaři dostali ke stopám v Polsku pohodlněji než nyní. Lyže by museli sundat z nohou pouze před obchvatem Harrachova a před mezinárodní silnicí E65. "Jedinou překážkou pro rolbu je asi třicetimetrový pruh mladého lesa a malý potok. Leží už mimo české území. O vykácení hustého mlází a o zatrubnění potoka jsme začali jednat s polskými partnery," uvedl Hendrych.

Nová běžecká trasa do Polska by lépe propojila přes 100 kilometrů dlouhou magistrálu v okolí Harrachova s více než 100 kilometry polských běžeckých stop a se 130 kilometry sousední Jizerské magistrály. Jde o jeden z největších běžeckých okruhů ve střední Evropě.