Na Černé hoře je upravováno téměř 50 kilometrů. Volit lze mezi malým a velkým okruhem (4 a 12 km), okruhem kolem Světlé hory (15 km) či Krkonošskou lyžařskou cestou v úseku Černá a Světlá hora (12 km). Z Janských Lázní se dá také po Rudolfově cestě jet do Horního Maršova (6 km). Sjízdná a upravená je i Černohorská silnice, takže kdo má dostatek sil, nemusí jet lanovkou.

Další vyhledávanou lokalitou je Benecko. I zde je k dispozici množství upravených cest, navíc s propojením na Horní Mísečky. I když trasy přes Třídomí či Janovu horu nejsou vedeny jako upravené, ale pouze sjízdné. Závodní okruhy na Mísečkách patří v Krkonoších k nejkvalitnějším. Upraveny jsou i svážnice ke Střelnici a do Labského dolu. Lokalita tak nabízí běžkařům téměř 70 kilometrů cest. Další dvě desítky kilometrů jsou ve Svatém Petru.

Oblíbená trasa ze Žacléře na Rýchory je sice sjízdná, ale starší běžky jsou tu rozhodně výhodou.

Na Jestřebích horách je upravená stopa z Odolova přes Žaltman na Paseky. „Tam je navíc kolečko pro klasiku i bruslení a dostat se sem lze bez problémů i z Petříkovic. Před každým víkendem jsou aktuální informace o úpravě tras na stránkách Rtyně (www.mestortyne.cz),“ potvrdil zdejší starosta Zdeněk Špringr.

Rozsáhlý popis tras včetně aktuálního stavu udržovaných stop lze získat také na webových stránkách//ski­.policenadmetu­ji.cz.(aš)