O prázdninách jsou lidé mnohdy vystaveni různé intenzitě slunečního záření, často bez znalosti jeho aktuální síly. UV paprsky jsou neviditelné a mohou způsobit nenapravitelné škody.

Slunit se a chránit

Zdravé opalování je součástí zdravého životního stylu. Aby bylo opalování co nejúčinnější a nejzdravější, je důležité se nevyhýbat sluníčku. Lidé by si měli pobyt na slunci užívat, ale musí za každou cenu zabránit spálení pokožky.

„Správné zdravé opalování spočívá ve vystavení pokožky na pár minut slunci, aby načerpala vitamín D a poté se začít před sluníčkem chránit buďto použitím ochranných krémů, nebo zahalením kůže. Závisí také samozřejmě na fototypu daného člověka, ale pro střední Evropu stačí většinou používat ochranný krém s UV faktorem v hodnotě 20 až 30,“ vysvětlil Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování.

Sluneční vitamín

Důvod, proč se vlastně mají lidé opalovat, je prostý. Pro naše tělo je nezbytný vitamín D, přezdívaný také jako Sluneční vitamín. V dnešní době většina lidí žije a pracuje v uzavřených prostorech a chybí jim tak přirozené sluneční záření, které naši předci přijímali denně.

Proto je nutné dodržovat základní pravidla, abychom sice vitamín D načerpali a tak posilovali svoji imunitu, ale musíme se zároveň před slunečními paprsky také účinně chránit, jelikož naše pokožka není již na tak silné sluneční záření zvyklá.

(pst)