Dokument připravilo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s horskou službou a provozovateli lyžařských středisek. „Norma na jedné straně řeší otázku chování návštěvníků na sjezdových tratích, na straně druhé pak opatření, která je povinen provádět provozovatel lyžařského areálu,“ říká Petr Hynek z janskolázeňské společnosti Mega Plus, která se na přípravě textu podílela.

Dokument kromě definice základních termínů určuje pravidla pro značení sjezdových a běžeckých tratí, povinnosti při rolbování, zabezpečení v lyžařských střediscích nebo organizaci a zajištění záchrany v areálu.

„Právní obyčeje, které dodnes existovaly a o kterých se sice nějakým způsobem hovořilo, ale nikdy nebyly dané na papír, tak tato norma plní,“ vysvětluje šéf černohorského skiareálu.

Podle nového dokumentu například provozovatel nenese odpovědnost za bezpečnost lyžaře, který jede mimo sjezdovou trať. Text také jasně rozlišuje typická nebezpečí na sjezdovkách (například stromy, hrany, muldy) a atypická nebezpečí, tedy nepřirozené překážky (třeba sloupy lanových drah). Ty musejí majitelé středisek viditelně označit a zabezpečit tak, aby nedocházelo ke zranění.

Jasnější výklad

„Je to částečně donucovací prostředek hlavně pro provozovatelé menších skiareálů, aby vyčlenili určitou finanční částku na zajištění těchto překážek. Ve větších areálech už to většinou funguje,“ poznamenává náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Žádné závazné sankce nebo pokuty však z normy nevyplývají. „Sice má jen doporučující charakter, ale předpokládáme, že pokud dojde k nějakým kolizním situacím a třeba právním sporům, tak že ji naše justice využije. Výklad by teď měl být jasnější,“ dodává Petr Hynek. Zákon, který by tuto problematiku řešil, totiž v České republice momentálně neexistuje.

Součástí normy je rovněž deset pravidel Mezinárodní lyžařské federace FIS pro chování na sjezdových tratích. Podle mínění některých provozovatelů krkonošských skiareálů je vydání dokumentu přínosem. Ten by se měl stát podkladem hlavně v případě soudních sporů.

„Naše reakce je jednoznačně kladná. V současnosti, kdy se neustále čeká na zákon o horské službě, kde by to nějakým způsobem také mělo být zohledněno, je pro nás norma významnou pomůckou při řešení problémů. Je otázka, zda se tím soudy budou řídit. Ale určité vodítko to je,“ hodnotí František Vambera, ředitel společnosti Ski Pec, která provozuje lyžařské středisko v Peci pod Sněžkou.

Zajištění bezpečnosti

Schválená norma, která začne platit na konci tohoto týdne, usnadní práci také členům horské služby. „S pohledu bezpečnosti v jednotlivých skiareálech to přináší určitou jistotu, že nám provozovatel musí zajistit buď technicky, nebo finančně zázemí, případně transportní nebo fixační prostředky,“ vysvětluje šéf krkonošských záchranářů Adolf Klepš. Přestože to podle dokumentu není výhradně v kompetenci horské služby, záchranáři budou mít bezpečnost v lyžařských střediscích na starosti zřejmě i v budoucnosti. „Předpokládám, že tomu tak bude, protože historicky většinu skiareálů obsluhujeme my,“ tvrdí Klepš.

Podle Radka Etrycha ze společnosti Markid, která má na starosti černodolský a dolnodvorský skipark, k zásadní změně nedojde. „Léta po něčem takovém voláme. Pokud to ale nemá formu zákona, vymahatelnost je nulová,“ namítá. „Areály dělají pro bezpečnost maximum, třeba investice ohledně zabezpečení ochrany sloupů jsou stoprocentní. Spíš máme problém s ukázněností návštěvníků,“ dodává Etrych.