Třetí nejnavštěvovanější místo v kraji je pro Bílou věž velký úspěch. Víc ne sedmdesát metrů vysokou dominantu krajské metropole předběhla jen královédvorská zoo, jež skončila na prvním místě, a zámek Dětenice, který co do návštěv turistů obsadil druhé místo v kraji.

Městský magnet na turisty je ale u přes rok zavřený, prochází totiž rozsáhlou rekonstrukcí. Podle pracovníků Informačního a turistického centra na Gočárově třídě se už ale lidem po Bílé věži stýská. „Chodí a ptají se, jestli tam můžou jít. Odcházejí zklamaní," potvrdila už v létě Martina Saláková z Infocentra.

Opravy přitom původně měly právě v těchto dnech finišovat, otevřít své brány měla lidem Bílá věž dokonce ještě před vánočními svátky. Vše ale (jak už to tak u velkým rekonstrukcí bývá) nabralo nečekané zpoždění. Náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich na podzim ale oznámil, že se otevření posouvá, a to rovnou téměř o půl roku.

„Bílá věž se otevře nejdříve na jaře, koncem dubna. Na vině je špatný stav zvonové stolice," vysvětlil tehdy.

Hradečané si tak údery několikatunového zvonu Augustin znovu vychutnají po téměř roce a půl, naposledy se totiž rozezněl loni v říjnu. Hřát je může alespoň vědomí, že věž na Velkém náměstí už brzy nebude hyzdit lešení.

Michaela Zumrová