Špičku věže s pozlacenou hrotnicí, do níž v minulosti několikrát uhodil blesk, hodinový cimbál a hlavně tajemnou makovici snesl ve středu dopoledne vysoký jeřáb.

Pouzdro neboli makovice, která ukrývá odkazy našich předků, se otevírala právě v pátek. Poprvé od roku 1989, což je rok poslední opravy věže. Otevírání schránky však po tak krátké době nebývá zvykem. Většinou k němu dochází za několik desítek let.

Podle seznamů se tušilo, co bude ve starých tubusech uloženo. Ten nejnovější byl však pro všechny velkou záhadou.

„Překvapilo mě, jakým způsobem tam bylo vše halabala vloženo. Na obálce „Věci do věže". Nikdo si s tím nedal velkou práci," netajil svůj údiv hradecký architekt Jan Falta.

„Asi se nedá říct, co je nejcennější. Největší hodnotu má však soubor jako takový," dodal.

Je to kus historie

„Jsem vnitřně rozechvělý, je to zážitek mít v ruce kus historie," usmíval se Martin Soukup, náměstek primátora, který cenné artefakty pomáhal vyndávat.

Makovice z Bílé věže skrývala celkem sedm schránek (nejstarší z roku 1836) plných dobových listin, mincí, svatých obrázků, ale i třeba volební seznam či ostatky svatého Jana Nepomuckého a dalšího neznámého světce. Součástí byla i zinková deska 
z roku 1729.

Starší artefakty se kvůli požáru bohužel nedochovaly.

Nové poselství

„Každé svědectví doby je pro nás velmi cenné. I proto chceme do makovice přispět novým tubusem," slíbila ředitelka hradeckého muzea Naďa Machková Prajzová.

Co by mělo poselství současnosti obsahovat? O tom se nyní město může dohadovat. 
V každém případě by měly být informace poprvé v historii na moderních nosičích, jako je USB karta či CD.

V pouzdře nebude chybět dobový tisk a peníze. „Uvažujeme také o seznamu zastupitelů, výročních zprávách či mapě," naznačila ředitelka.

S jejím návrhem souhlasí i Soukup. Ten by ale přidal i něco navíc: „Měl by se tam uložit Fernet, Rum a Becherovka, protože to jsou tradiční nápoje s historickou recepturou."

Schránky se budou vracet zpět během měsíce až dvou. Podle toho, jak bude postupovat oprava Bílé věže.

Poklad si bude moci prohlédnout i veřejnost. Muzeum plánuje na příští týden jeho několikadenní výstavu.

Veronika Skřivanová