Redakce Hradeckého deníku zná jeho jméno, ale kvůli tomu, že mu je pouze patnáct let a případ není zdaleka dořešený, zůstává jméno v anonymitě. A to i fakt, zda jde o dívku, či chlapce.

Jde totiž o delikátní situaci. Přesto ředitel školy Pavel Svoboda o problému mluví. „Dosud jsme s tím neměli problémy a razíme zásadu, že jsme otevření," říká.

Jak se situace vyvíjela? Žák (žákyně) měl už nějaký čas potíže s chováním. Objevovaly se hlasy o tom, že šikanuje spolužáky, především mimo školu. Vyšlápl si také na učitele. A zainteresovaným došla trpělivost.

Rodiče spolužáků se rozhodli, že podají trestní oznámení. „K nim se připojili také učitelé. Ale pokud by rodiče nekonali, stejně bychom to řešili," říká ředitel Svoboda.

Vzkaz policii byl zásadním krokem. S krajským úřadem, pod nějž škola spadá, se kauza zatím neřeší. „O případu nemám informace, zřejmě se to ředitel rozhodl řešit sám a nás jako zřizovatele o tom neinformoval," řekla Táňa Šormová, krajská radní zodpovědná za  oblast školství.

„Bylo to převážně mimo školu, proto jsme se tak zachovali," vysvětluje Svoboda.

Policisté případ vyšetřují – a už se posunuli. Vědí, jakým směrem se bude další konání ubírat. O rasovou stránku podle všeho nepůjde, čin byl označen jako výtržnictví.

„Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z provinění výtržnictví," říká Lenka Burýšková, tisková mluvčí policie.

To je tedy jeden z kroků, další už proběhl. Rodiče patnáctiletého žáka odmítají jeho vinu a rozhodli se, že studenta přesunou na jinou školu.

„My jsme mu poskytli prostor, aby k nám chodil. A to 
v naší režii. To znamená, aby se choval jako slušný člověk. Doporučili jsme rodičům, aby zvážili pomoc odborníků ve středisku výchovné péče Návrat," vysvětluje ředitel Svoboda.

Rodiče však zvolili jinou variantu.