Bílá věž, dominanta krajské metropole, se dočká své původní barvy a bude opět bílá. V polovině příštího totiž začne její rekonstrukce, která potrvá nejdéle do konce roku 2014.

„Bílá věž se stane bílou a oblékne se do staronového kabátu. Rekonstrukce s sebou bohužel ponese nutné uzavření této památky pro všechny návštěvníky, což nás velice mrzí," vysvětluje Zdeněk Fink, primátor města Hradec Králové.

Světlejší barva 
i nové schodiště

Vybraná firma opraví zdivo věže a očistí jej speciální metodou za pomocí horké páry a pískování, čímž se barva postupně změní na světlejší. Obdobný postup bude na zdivo použit i uvnitř věže. Kvůli tomuto speciálnímu postupu se bude muset věž schovat takřka na rok za lešení.

Největších oprav se dočká schodiště, které je v havarijním stavu. V útrobách věže se  budou pohybovat i hodináři, oprav se dočká i hodinový stroj. Stranou nezůstane ani obnova dřevěného zavěšení zvonu Augustin. Proměna Bílé věže bude spočívat zejména v opravě krovu a v novém opláštění báně. Na odpočívadlech také přibudou lavičky, kde budou moci návštěvníci posedět.

Místo pokladny třípatrové centrum

Vzhled změní i pokladna, kterou stavbaři srovnají se zemí a na jejím místě vyroste třípatrové informační centrum. „V něm turisté naleznou multimediální panely s historií Bílé věže, ale i Hradce Králové. O podobě centra jednáme s biskupstvím," říká Jindřich Vedlich, náměstek hradeckého primátora.

Střed Bílé věže se nachází ve výšce 72 metrů a stojí na základech 10 krát 10 metrů. Dominanta prošla rekonstrukcí už v 80. a 90. letech, ale ta nebyla zcela dokončena.

Například původní žebříky byly nahrazeny železným schodištěm, které umožnilo návštěvníkům pohodlnější a bezpečnější pohyb uvnitř staré věže.

Fakta o Bílé věži

- Bílá věž stojí v nadmořské výšce 244 metrů nad mořem.
- Jedná se o 72 metrů vysokou renesanční věž, postavenou v roce 1574, z milodarů měšťanů, na kterou vede 233 schodů. Stavebním materiálem se stal hořický pískovec.
- O sedm let později byl do jejích útrob zavěšen zvon Augustin, který je 169 centimetrů vysoký s 2,06 metrů v průměru. Ten byl slavnostně znovu vysvěcen 28. srpna 2008. Návštěvníci s mohou účastnit i zvonění na zvon. Z pozdější doby pocházejí i hodiny, které její stěny také zdobí.
- Věž je otevřená návštěvníkům a zájemcům o (denní i noční) prohlídky. Z ochozů lze za dobré viditelnosti dohlédnout i na úpatí Krkonoš a Orlických hor. Je možné se z ní podívat i na svítání a užít si při pohledu bohatou snídani.