Letošní festival odstartoval už 18. února v Praze. Poté se přesunul do Brna a v pondělí se na něj mohou těšit také hradečtí diváci. „Loni nám festival dokonce zahajoval španělský ambasador," vzpomíná Ilona Machová z Bio Central.

Letos na hradecké diváky čeká šest různých filmů. Většinou komedií. „Společným jmenovatelem tohoto ročníku je tematická rozmanitost. Španělská tvorba je typická nejen svým temperamentem, ale i schopností zpracovat složitá a kontroverzní témata," zve za hlavní pořadatele festivalu Lucie Čunderliková.

Čtvrté patro, Rozkoš v oblacích nebo Čarodějnice ze Zugarramurdi. To je výčet z několika filmů, jež hradecké kino promítne. Právě poslední zmíněný snímek je jednou z nejúspěšnějších španělských komedií poslední doby, která je navíc ověnčena řadou cen.

Bio Central však představí nejen španělskou filmografii, ale i něco z kultury této země. „Ve středu nebudou chybět například různé ukázky typického španělského tance – žhavého flamenca v podání Heleny Pecháčkové, herečky z Klicperova divadla," prozradila Ilona Machová.

Veronika Skřivanová