Před první adventní nedělí jsme požádali o rozhovor biskupa královéhradeckého Dominika Duku.
V neděli začíná advent. Co pro vás osobně znamená, a jak se projeví v našem kraji a diecézi?
Advent začíná čtyři týdny před Vánocemi. Pro věřící je obdobím radostného očekávání a těšením se na příchod Spasitele. Kdo si přivstane, a kolem šesté hodiny je v kostele, bude při zpívání rorátů, písní, které se zpívají při jitřních mších. Název písní vychází z věty proroctví Izariášovo, která v překladu znamená Rosu dejte, nebesa. A právě tato pobožnost a její literární forma je hluboce zakořeněna v hradecké katedrále, mám mysli kancionály, které zde ve středověku vznikly.
Vzpomněl jste katedrálu svatého Ducha, právě ta oslaví příští rok 700. výročí.
Je to významné výročí. Katedrála je spojena s postavou královny Elišky Rejčky, která v roce 1307 získala Hradec jako věnné město. Vykročení do oslav začalo už letos odhalením bust královen Elišky Rejčky a Elišky Pomořanské. Samotné oslavy budou mít tři základní body: především katedrální pouť na svatodušní svátky 11. května, což je dnem sňatku královny Elišky. Vyvrcholením výročí, po Slavnostech královny Elišky, bude 6. září a závěrečná oslava zase 11. listopadu, kdy závěrečnou slavnostní boholužbu povede arcibiskup pražský.
Blíží se Vánoce, které jsou vždy velkým svátkem. Málokdo ale ví, že z hlediska církevního mají větší význam Velikonoce…
Ano, ale také já jsem se jako dítě moc těšil na Vánoce a dárky, a mám je pořád moc rád. Mají hezkou atmosféru.
Zmínil jste dobro, ale nezdá se vám, že v životě je zlo v přesile?
To může být zdání. Dobro se někdy může tvářit jako zlo, a naopak. V srdci každého člověka je jiskřička dobra. Jde o to ji jen umět vykřesat.
 
První ministr zahraničí po roce 1989 a někdejší disident
Jiří Dienstbier řekl, že vás zná z vězení.
Oba jsme byli v letech 1981 až 1982 zavřeni na Borech v Plzni. S Jiřím Dienstbierem jsme přátelé. Je to vynikající člověk. Vzpomínám například, že tehdy pracoval ve vězenské vazárně knih a propašoval mi do cely učebnici španělštiny.
 
Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní
e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi. Více zde.