Téměř hodinová bitva se rozpoutala na malšovickém mostě „klapák“. Přijelo sem kolem dvou set příznivců vojenské historie, aby přiblížili návštěvníkům, jak asi vypadala válečná vřava v přímém přenosu. Dobrovolní vojáci byli nejenom z celé České republiky, ale i ze zahraničí.
„Této činnosti se věnuji již od roku 1980. Letošní ukázka měla připomenout úlohu britských speciálních jednotek Commandos, které založil Winston Churchill. Jejich úkolem byly různé záškodnické akce, přepady, osvobozování zajatců a podobně. Po vylodění spojeneckých vojsk v Normandii se ukázalo, že padesát oddílů Commandos bylo velice platnou silou. Měl jsem trochu obavu z deště, aby nedošlo ke zraněním, protože ti lidé měli skutečné zbraně, i když nestříleli ostrými náboji,“ řekl Radek Balcárek z Gardy města Hradce Králové.
Diváci se úderem druhé hodiny odpoledne ocitli ve Francii roku 1944 a brzy na to, po úvodním komentáři z tlampače, který ostatně provázel místy celou bitvu, vypukla válečná vřava s neutuchajícím lomozem, střílením pušek, lehkých samopalů a kulometů.
Na vytyčeném místě se pohybovaly houfy německých jednotek a angličtí elitní vojáci ze skupiny Commandos. Vzduchem létaly výbušniny, s patronami se nešetřilo a bitva byla plná dramatických momentů a neočekávaných zvratů. Občas slepá munice bouchala s takovou kadencí, že malé děti na břehu řeky Orlice, které rodiče vzali, aby jim přiblížili, jak vypadá válka, strachem plakaly.
Atmosféru ještě umocnila bouřka s následným deštěm a hustý kouř z dýmovnic, kterým si vojáci tvořili clonu, díky níž mohli takticky postupovat kupředu. V éteru se mísila britská angličtina spolu s řečí Němců, omezenou na základní vojenské povely.
Nepřátelští okupanti z Německa měli navrch a nakonec dílčí bitvu o most vyhráli, i když snaha spojenců z Ameriky a Velké Británie byla enormní, jenže nepřítel měl tentokrát převahu. Uspořádat obdobnou bitvu není snadné. Od první myšlenky až do finále, kdy se houfy nadšenců dostanou na bitevní pole, uplyne značný čas, který je plný schvalovací mašinérie a úředních povolení.
Důležitou stránku zde hraje také režijní vedení, tvorba scénáře, vytvoření smysluplné dramaturgie a hlavně nadšení všech zúčastněných.
„Jsem příznivcem vojenské historie, na podobné akce chodím. Na „klapák“ jsem zavítal poprvé. Jakožto historik a zájemce o problematiku military je to pro mě optimální zážitek,“ prohlásil návštěvník bitvy Milan Moník. Na akci mohla být přibližně tisícovka lidí.
Za zajímavost stojí, že podle slov organizátora dobrovolní vojáci vystříleli asi deset tisíc nábojů.
„Vzal jsem sem vnuka, který je mimo hradecký. Jsem tady na jeho přání, aby si bitvu užil. Sám bych asi nešel,“ uzavřel Jiří Novák z Hradce Králové.
