AKTUALITA - Krátce před půl devátou večer při proslovu zástupců společnosti AVE CZ dopadlo na vyvýšené pódium rajče, které hodil někdo z diváků.
AKTUALITA - 22:15 Poté co zpracovatel dokumentace Jaroslav Hyžík obvinil "předáky" kampaně proti spalovně ze lží a z vytváření veřejné paniky na něj židlí zaútočil pětadvacetiletý mladík z Pardubic. Na poslední chvíli mu v útoku zabránila pořadatelská služba! Nikdo nebyl zraněn. "Udělal jsem to proto, že už jsem dále nemohl poslouchat jak lžou!" řekl útočník, který vzápětí nadýchal 1,66 promile. Za účastníky veřejného projednávání se jeden z nich za tento útok zpracovateli dokumentace omluvil.

„Táhněte domů,“ řval dav v pardubické ČEZ Areně

Úderem půl šesté večer začalo ve středu v pardubické ČEZ Areně veřejné projednávání tolik diskutovaného záměru modernizace spalovny odpadů v Rybitví. Jednalo se o vůbec největší veřejné projednávání nějakého záměru v dějinách České republiky. Během necelé hodiny lidé zaplnili dvě třetiny sedadel hokejového stánku včetně balkonů a téměř celou hrací plochu. Odhadem tak přišlo vyjádřit svůj názor okolo šesti tisíc lidí.

Hned od začátku panovala v aréně bojová nálada. Atmosféra při vypjatých hokejových utkáních byla jen slabým odvarem. Jakmile se ale ke slovu dostal Jiří Čenský, zástupce investora, tedy společnosti AVE CZ, aby projekt modernizace představil, byl okamžitě vypískán. „Fuj, táhni domů, hajzle, chcípneme všichni na rakovinu, hovada“ a ještě mnohem ostřejší výrazy začal dav vykřikovat.

Nálada v sále zhoustla natolik, že ji musel klidnit i sám pardubický primátor Jaroslav Deml. „Vyslechněme je,“ vzkazoval rozvášněným spoluobčanům, kteří však jeho snahu nekvitovali.

Z reakcí lidí bylo jasné, že nevěří jedinému slovu o zlepšení životního prostředí, o moderních technologiích a vůbec celkovém přínosu modernizace.

„My to tady nechceme, ale obávám se, že si stejně nepomůžeme. Nemá to smysl,“ vykřikoval asi po hodině jeden z odcházejících občanů.

„Spalovna je svinstvo,“ řekl v ČEZ Areně mladík v plynové masce

„Spalovna je svinstvo. Nechci, aby stála blízko mého bydliště. Myslím, že by se taková zařízení neměla stavět blízko obydlených oblastí. Je jasné, že lidé vyprodukují odpady, které by se však podle mého názoru měly likvidovat úplně mimo civilizaci, například v nějakém starém nepoužívaném vojenském objektu. To, co tady chce firma AVE CZ páchat, je naprosté zvěrstvo,“ konstatoval Zdeněk Ullrich, který přišel na středeční veřejné projednávání vlivu spalovny na životní prostředí do zaplněné pardubické ČEZ Areny „vyzbrojen“ v plynové masce.

„Řádově padesát let jsem pracoval v elektrárně, takže mi bylo projednávané téma poměrně blízké. Viděl jsem spalovny v Německu a Maďarsku, takže mohu srovnávat. Chápal bych, kdyby tu firma AVE CZ chtěla vybudovat spalovnu komunálního odpadu, protože ten je potřeba nějak likvidovat, ale aby sem svážela toxický odpad bůhvíodkud, to si myslím, že není dobrý nápad. Nehledě na to, že Pardubice už mají problémů s ovzduším dost teď. Mělo by se brát v potaz i to, že jde o místo nedaleko bohdanečských lázní a města. Jsem přesvědčen o tom, že by takové zařízení mělo stát v místě, kde by neobtěžovalo občany,“ podotkl Josef Seifert.

„Do ČEZ Areny jsem přišel proto, že bydlím v Trnové, což je dost blízko spalovny. Už jsme jednou byli proti tomu záměru protestovat na úřadě v Rosicích nad Labem, tam se to ale trochu minulo účinkem. Proto jsem neváhal vyjádřit svůj názor znovu. I petici proti spalovně jsem podepsal,“ prozradil Miroslav Dvořák.

„Nelíbí se mi, kde má spalovna stát. Je sice pravda, že je potřeba, ale její umístění bohužel není zrovna nejvhodnější. Určitě existuje nějaké alternativní řešení – buď výstavbou nějakého zařízení menšího rázu, nebo v jiné lokalitě. V Pardubicích však máme špatné zkušenosti se Semtínem a s Paramem. Podle mého názoru je prostě záměr společnosti AVE CZ na nevhodném místě,“ sdělil František Kavický.

Zaplněná hala

„Potěšilo mě, že se jak tribuny, tak plocha arény zaplnily. Jsem za to moc rád. Ukázalo se, že i volba ČEZ Areny byla správná. Je to největší prostor, který máme k dispozici a kde nechybělo veškeré zázemí, jež bylo pro akci tohoto typu potřeba,“ vyjádřil se pardubický primátor Jaroslav Deml.

„Z toho, kolik přišlo lidí, jsem byl opravdu nadšen. Zvláště v dnešní době, kdy lidem zdánlivě o nic nejde, je dobré, když tolik občanů dá najevo zájem o věci veřejné,“ řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

„Jsem rád, že se konečně ukázalo, že si tento národ nenechá s prominutím dělat na hlavu. To, kolik lidí přišlo do ČEZ Areny, je podle mého názoru jasným důkazem,“ vyjádřil se pardubický zastupitel za Sdružení pro Pardubice Miroslav Petráň.

„S tím, kolik přišlo lidí, jsem spokojený. Myslím, že pracovníci ministerstva životního prostředí ještě nic takového při posuzování vlivu stavby na životní prostředí nezažili. Taková účast ještě nikdy v České republice nebyla,“ uzavřel „zelený“ pardubický zastupitel Jan Linhart.