Hradec by mohl získat naráz stamiliony korun. Ty by město mohlo dát na své velké projekty: třeba na výstavbu nového stadionu, rekonstrukci křižovatek či náměstí. Zastupitele města tak čeká těžké rozhodování, zda společnost prodat nebo si ji ponechat. A nesmí klopýtnout.

Cenu EOP tají

Zájem Elektrárny Opatovice (EOP) nezastírají, cenu už ovšem ano.

„Mohu potvrdit, že jsme podali nabídku na odkup sta procent akcií městské organizace Tepelné hospodářství Hradec Králové. Tato nabídka odpovídá naší dlouhodobé strategii, kterou je přímá distribuce tepelné energie koncovým odběratelům, stejně tak, jako je tomu v Pardubicích nebo Chrudimi. Nabídnutou cenu, ani další strategie nebudeme v tuto chvíli komentovat," uvedl mluvčí EOP Martin Sýkora.

Město se bude radit

Primátor Zdeněk Fink, podle kterého je nabídka elektráren za strategické rozvody půl miliardy korun, prý zatím nemá pro rozhodnutí dostatek podkladů.

„Nemůžu souhlasit nebo nesouhlasit, je tady nabídka na odkup a já ty materiály musím dát do orgánů města. Je třeba na jednu stranu položit výnosy podniku a na druhou stranu nabídku prodeje," vysvětlil primátor Fink, který je zároveň také členem dozorčí rady Elektráren Opatovice.

Rozhodně proti prodeji je management. „Tak klíčové firmy by se město nemělo zbavovat. V případě prodeje zmizí EOP konkurent na trhu a hrozí zvýšení cen tepla," dodal ekonomický náměstek THHK Jiří Jiroušek.

Zastupitelé teplo prodat nechtějí. Bojí se cen

Hradec Králové - Kolik lidé v Hradci Králové zaplatí za teplo? Nebo získá tamní radnice tučný balík peněz na zajímavé městské projekty? I to může být na konci příběhu, který minulý týden rozehrály Elektrárny Opatovice: chtějí totiž koupit hradecké tepelné rozvody. Poslední tečku za tímto příběhem napíší svým rozhodnutím zastupitelé. Pokud by jednali zítra, elektrárny by vytoužené  městské rozvody patrně nezískaly. Nezdá se, že by většina zastupitelů byla pro.

„Energetický průmyslový holding hodlá v opatovické elektrárně snižovat výrobu elektřiny a navyšovat výrobu tepla – tento proces bude vykoupen zvýšením ceny tepla. Ačkoliv jsme v opozici, máme názor na tuto možnou akvizici v souladu s Programovým prohlášením koaličních stran, kde se hovoří o tom, že vedení města bude pečlivě vyhodnocovat potřebnost a ekonomickou efektivnost majetku města a prodej majetku uskuteční pouze u majetku pro město prokazatelně nepotřebného. Jsme tedy proti prodeji," uvedl Václav Víška, předseda klubu zastupitelů ANO.

Tepelné hospodářství by mělo mimo jiné sloužit jako nástroj města, kterým se může zvyšování cen tepla účinně bránit. Ten jiným městům chybí.

Podle náměstka primátora Jindřicha Vedlicha (TOP 09) je Tepelné hospodářství Hradec Králové (THHK) stabilizačním prvkem, který zaručuje kvalitní cenu tepla.

„Kdybychom společnost prodali, obávám se, že by cena tepla porostla. Je také možné uvažovat o navýšení dividend, které nám Tepelné hospodářství odevzdává," vysvětlil Vedlich.

Nyní EOP dodávají teplo primárním horkovodem Tepelnému hospodářství, které jej pak prodává koncovým zákazníkům a má i vlastní cenovou politiku. Celkem THHK ve městě zásobuje teplem zhruba 24 tisíc domácností.

Loni THHK, které spravuje  62 kilometrů sítí, 230 předávacích a domovních stanic, dosáhlo při obratu 417 milionů korun čistého zisku 6,5 milionu korun. „V předchozích letech se zisk pohyboval mezi 15 až 20 miliony korun. Loňský pokles byl dám mimořádně teplou zimou," dodal Jiroušek.

Mezi EOP a THHK už v minulosti byly spory. Podle hradeckého distributora elektrárny zneužívaly dominantní postavení a zvyšovaly ceny. Rozepři řešil Energetický regulační úřad, ale nakonec se obě strany dohodly na smíru.

Pravidelný milionový příjem

Do městského rozpočtu THHK pravidelně odvádí dividendy a finančně podporuje i sport, kulturu a školství ve městě. Za roky 2005 až 2014 firma městu na dividendách a jiné podpoře vyplatila 165 milionů korun. Ke konci loňského roku měla firma na účtech hotovost 182 milionů korun. V podniku nyní pracuje 43 lidí.

Naposledy EOP projevily zájem o hradecké rozvody tepla v roce 2004. Tehdy městu nabídly až 208 milionů korun, později nabídku vylepšily na až 296 milionů korun. Radnice po odmítnutí nabídky rozhodla, že teplené rozvody vyčlení z městské společnosti Správa nemovitostí do samostatné společnosti THHK.

Management hradeckého tepelného hospodářství následně provedl restrukturalizaci s cílem zvýšení její výkonnosti. V roce 2002 EOP městu za rozvody nabízely zhruba 100 milionů korun, v roce 1996 se částka pohybovala kolem 30 milionů korun.

Hradecké teplo je levnější

THHK má cenu tepla od letošního 1. ledna 488,98 korun za gigajoule (GJ). Průměrná cena tepla z tepláren na uhlí v ČR činí zhruba 550 korun/GJ, průměrná cena tepla z tepláren na ostatní zdroje (hlavně zemní plyn) činí 625 korun/GJ.

Některým odběratelům v Hradci Králové dodávají teplo přímo EOP. Od ledna zavedly takzvanou dvousložkovou cenu.