Garda města Hradce Králové připravuje na dnešek vzpomínkovou akci k 62. výročí ukončení II. světové války. Tentokrát na téma Falaiská kapsa.

Historie dnes znovu ožije

 

Dějištěm bitevní ukázky bude znovu zrekonstruovaný most „klapák“- Bailey Bridge v Malšovicích. Do Hradce Králové přijede na 250 přátel vojenské historie od nás i ze zahraničí, například z Francie a Nizozemska.

 

„Během války v Hradci Králové k žádné vážnější bojové akci naštěstí nedošlo a americké vojsko se zde objevilo 7. května jen jako kolona parlamentářů mířící do Velichovek. Každý rok pro naši vzpomínkovou akci vybíráme jiné téma. Tentokrát jsme se rozhodli pro události ze západní fronty, které našemu osvobození předcházely. Jde o francouzskou operaci Normandie - Totalise. V oblasti Falaise se ve dnech 7. až 20. srpna roku 1944 podařilo Američanům, Britům, Kanaďanům a Polákům sevřít do jakési kapsy a zničit značné množství německé armády,“ vysvětluje velitel Gardy Radek Balcárek.

Dodává, že si tuto událost nevybrali náhodou. „Je velmi zajímavá po vojensko – taktické stránce, jak se Němci nechali sevřít do jakési kapsy, z níž neměli úniku.“ Bitevní scénickou ukázku v režii Radka Balcárka a Pavla Urbana budou slovem provázet herci Zdeněk Mahdal a Valerie Zawadská. V sobotu v 10 hodin přijede kolona vojenské historické techniky a její výstava bude na Velkém náměstí.

Od 14 hodin pak na mostu Bailey Bridge vypukne bitva. Připomene postup spojeneckých sil ve francouzské oblasti Falaise, kde se mezi vesnicemi Saint Lambert a Chambois bude snažit uniknout přes řeku Dives obklíčená kolona německých vozidel. Diváci uvidí v akci i dvacet originálních bojových vozidel. Například kolopásový transportér Doodge, unikátní pásový motocykl Ketternkrad a další.

„Cílem naší akce je připomenout dějiny. Veškeré akce spojenců na západní frontě vázaly značné německé síly, a tak postup Rudé armády na východě mohl být rychlejší a tím i vybojováno naše osvobození,“ dodal jeden z autorů scénáře a hlavní organizátor bitvy Radek Balcárek.