„Mohou za to nepředvídatelné skutečnosti. Práce jsou komplikované především z toho důvodu, že původní sítě jsou z první republiky. Při stavbě nalézáme takové věci, se kterými nebylo možné počítat v projektové dokumentaci," řekl Jindřich Vedlich. Samozřejmě bude záležet především na počasí. A právě z toho mají strach místní obchodníci, kteří už nyní sčítají nemalé ztráty.

„Může mrznout, stavbu zakonzervují a pokračovat se bude v březnu, a to už je pro nás velký problém. Od července na S. K. Neumanna skončilo pět obchodů. My máme tržby nižší tak o třicet čtyřicet procent," obává se Michal Švagerka, provozovatel jednoho z obchodů. Před časem se podnikatelé z ulic spojili a sepsali petici. Dosáhli toho, že na dlouhém úseku opravovaných ulic vznikly průchody a magistrát s nimi začal lépe komunikovat. „S obchodníky jsme stále ve spojení, o změnách a postupech prací je informujeme," potvrdil Jindřich Vedlich.

Rekonstrukce se prodlouží právě kvůli změně technologie, kterou musí stavebníci použít. Původně zvolený postup by totiž neúnosně zatížil domy v okolí. Celkovou cenu oprav však změna technologie neovlivní.

Dukelská třída a ulice S. K. Neumanna jsou uzavřené od 2. července, městská doprava je odkloněna do Hořické ulice, která je částečně uzavřena pro motoristy. Na opravovaných silnicích je výrazně omezen pohyb chodců.

Po dokončení oprav silnic bude následovat oprava náměstí 28. října, celá rekonstrukce za zhruba 93 milionů korun by měla být dokončena v říjnu 2013. Na náměstí bude nové tržiště, vodní prvek či pamětní deska letců z druhé světové války.

Nezlobte se, musíme to opravit

Poznámka Jitky Hodasové:
Smajlíci lemující zúžené úseky opravovaných vozovek mají mírnit vztek netrpělivých řidičů uvízlých v táhnoucích se kolonách. Na roztrpčení obchodníků ale i chodců v Dukelské a S. K. Neumanna ulici by ale asi moc nezabraly.

Tamní opravy se podle radnice zřejmě ještě protáhnou, mohou za to skutečnosti, které nikdo nemohl předpovědět. O to nic, to se skutečně může stát. Spíš mě zaráží, že právě v případě takhle rozsáhlé rekonstrukce se hodně problémů dalo předpokládat a mohlo se s nimi počítat. Ulice jsou lemované obchody, protesty jejich provozovatelů byly téměř jisté. Komunikace mohla být čilejší dříve než magistrátu do schránky přistála petice. Dlouhý zatarasený úsek.