Nedávno otevřený park Skleněnka v srdci Pražského Předměstí – sever včera zažil první velkou akci, konal se tam nefalšovaný „blešák". Místní přišli prodat či směnit nepotřebné věci či vlastní výrobky, jezdili na koloběžkách, hráli hry nebo jen tak seděli na dekách a povídali si.

Šlo o první akci projektu Žijeme spolu a jinak, který se oblast snaží oživit a vybudovat fungující komunitu. „Projekt má za cíl ukázat lidem, že zábava je i venku. Že se nemusí hned po práci zavřít doma k televizi nebo počítačům," shodují se autorky projektu Lucie Špráchalová a Michaela Formánková.

Pražské Předměstí – sever je podle nich křižovatka – denně tudy proudí tisíce lidí, ať už na nákup, na nádraží nebo si prostě něco zařídit. „Hlavně u té zastávky u Tesca mi to přijde hodně anonymní, ale když člověk zajde třeba do parku nebo na nějaký dvorek, zjistí, že ty prostory jsou tady krásné," myslí si Lucie Špráchalová.

Bleší trh v parku Skleněnka v Hradci Králové.Food not Bombs

Občerstvení na „blešáku" zajišťovali zdarma členové komunity Food not Bombs, která  má svoji „odnož" i v krajské metropoli a jednou za dva týdny rozdává jídlo bezdomovcům právě na Pražském Předměstí. „Za peníze, které tu dnes utržíme, jim na oplátku nakoupíme trvanlivé potraviny jako je rýže, těstoviny nebo sójové maso, aby mohli zase vařit," říká s úsměvem Michaela Formánková.

Kromě nakupování a ochutnávání bavily příchozí také připravené koloběžky, líný tenis a další hry. Zbytek posedával na nachystaných barevných dekách a užíval příjemného odpoledne. „Myslíme si, že když ten prostor lidem dáme, tak sami budou mít chuť přijít a seznámit se s někým, koho třeba denně potkávají a znají ho podle vidění,"  říká Lucie Špráchalová.

Akce podobné blešímu trhu na Skleněnce budou následovat, obě organizátorky totiž hýří nápady. Chtěly by uspořádat odpoledne v parku s deskovými hrami nebo ranní cvičení jógy. „Máme podporu i od dalších komunitních projektů, třeba slavnosti, které pořádá Zaber Hradec jsou nám velkou inspirací. Chceme do toho jít naplno a ukázat lidem, že to tu je krásné a že tu žijeme spolu ne vedle sebe," dodávají odhodlaně organizátorky pod občanským sdružením Salinger.