Je libo značkové zboží, zánovní kabát nebo téměř nová lampa? A vůbec cokoli, co si jen člověk dokáže představit? Právě proto jsou zřízeny hradecké bleší trhy. Lidé si na nich mohou pořídit opravdu, co je napadne. Od skutečných pokladů až po pustou veteš a zaprášené krámy. Obchod se zde uskutečňuje nejenom za pomoci peněz, ale i směnného obchodu, který byl v dávných dobách běžnou součástí platby.
„Bleší trhy pořádám v Hradci od března, oficiálně pak od listopadu loňského roku. Konají se v Kuklenách směrem na Plačice. Od září chci dát možnost větší skupině trhovců,“ řekla organizátorka hradeckých bleších trhů Anna Kovácsová.
Zájem Hradečáků je slušný a možnost něco přikoupit vítají. „Bývá tam krásná atmosféra. Trh je nabitý lidmi, kteří mohou i směňovat zboží. S nadsázkou podotýkám, že se jedná o supermarket pro chudé,“ doplnila Kovácsová. Organizátoři bleších trhů se nestarají o žádné dodávky zboží. Pouze přijedou prodejci, kteří nabízejí své zboží. Trh bývá pestrým mumrajem různých věcí a lidí. „Může se stát, že lidé mají v nabídce i něco velmi cenného, avšak neví o tom. Naproti tomu se na bleších trzích pohybují opravdoví znalci. Občas tak nastávají kuriózní situace,“ prohlásila Kovácsová.
Hradecké bleší trhy se konají každý víkend. Počítá se i s prodejem zvířectva nebo zeleniny a ovoce či potravin. Vždy je nutno počítat s tím, že ne vše je prodejné. Každý bleší trh, jakkoli se může zdát pestrý a možná i mírně chaotický, má svá pevná pravidla a řád.
Ne vše je na trzích vítáno
Nesmí se zde prodávat například alkohol a tabákové výrobky. Případní prodejci také nepochodí, když budou nabízet ve svých stáncích omamné látky či různé falzifikáty. Zakázané jsou rovněž i rasově motivované předměty.
„Bleší trh je především místem, kde může každý občan prodat své použité věci, o kterých si myslí, že je někdo může ještě potřebovat. Nemusí vystavovat žádné doklady a ani ze svého jednorázového prodeje platit daně ,“ přibližuje Kováczová.
Úterky, které jsou pro nedočkavce
Každé úterý se v malém dvorku za Skleněnou věží od rána otevírají prostory obchodu s použitým zbožím, tak zvaná burza. Za dobu svého konání si už našla dost návštěvníků, kteří sem proudí po celý den. „Jsem tu již po několikáté. Najdou se zde dobré věci, třeba pěkné skleničky nebo hrnce. Pořídila jsem zde mimořádný úlovek, byl to polo broušený servis ze skla,“ řekla pravidelná návštěvnice úterní burzy Zdenka Rudolová. K dostání je zde opravdu téměř cokoli. Od potápěčských neoprénů přes motorku až po kuchyňský servis.
„Dnes tu máme běžný prodejní den. Otevíráme v úterý od devíti do pěti hodin. Končíme v pátek. Přirozeně že zboží s každým dnem mizí. Dá se zde koupit spousta věcí: elektro, nábytek, oděvy, sklo, keramika a porcelán. Zájem, obzvlášť v situaci, když lidé nemají dost peněz, je skutečně velký,“ uzavřela prodavačka obchodu Miroslava Sedláčková.
Na blešáky, jak se bleším trhům lidově říká nebo burzy, nechodím. Proto jsem měl malou premiéru. A co jsem viděl, mě nadchlo. V obchodě, kde je otevřená burza, za Skleněnou věží, pořád korzovali lidé a lačně se kolem dokola rozhlíželi po regálech napěchovaných zbožím. Četnost a hlavně pestrost zboží mě překvapila. Najednou mi přišlo, že se nacházím až v jakémsi Hrabalově světě pábitelů, kteří ukájí svoje veledůležité potřeby vlastnit různé serepetičky, cetky a roztodivné předměty. Na druhé straně se v bazaru nacházelo i spousta praktických věcí, což jistě nákupčí v době, kdy má nejeden člověk hluboko do kapsy, ocení. A pokud se oko rozhlédlo pozorněji, mohlo opravdu najít pěkné věci a předměty v podobě broušeného skla, starých talířů a obrazů. Přesto si myslím, že nakupování v bazarech přitahuje specifický druh lidí. Nezávislé na tom, jak těžká je po finanční stránce doba. Byla pro mě i lákavá představa, že by se v těch mnohdy nepřehledných haldách mohla ukrývat skutečná vzácnost.