Novela zákona, která je v platnosti od letošního srpna, upravuje stávající povinnost a také ruší značky, které upravovaly použití zimního obutí na některých úsecích silnic. To už je teď zbytečné, protože od 1. listopadu do 31. března se musí použít zimní pneumatiky ve dvou případech. Pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytnout souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

V praxi to bude znamenat, že posouzení jednotlivé situace záleží pouze na policistovi, který automobil zastaví.

Řidiči by neměli s výměnou pneumatik moc otálet, protože ke konci října se na ně v kvalitních pneuservisech nemusí dostat. „Pomalu se lidé objednávají, takže místa zatím jsou, ale před koncem měsíce se může stát, že budeme muset někoho odmítnout,“ upozorňuje Martin Klejna z pneuservisu Xpresspneu v Hradci Králové.

V krajském městě najdeme širokou nabídku pneuservisů. Jenže jak rozlišit, který je kvalitní a kterému se raději vyhnout, pokud chceme mít pneumatiky v pořádku? „Zákazník si může většinou zjistit na internetu pouze ceny servisu. Některé firmy nabízejí sice nízké ceny přezutí pneumatik, ale mají předražený materiál, takže kompletní servis může vyjít i dvakrát dráž,“ dodal Martin Klejna.

Cena výměny 1 ks pneumatiky:

Kola 13“

Kompletní služba 99 Kč

Kola 14“ – 16“
Kompletní služba 175 Kč

Kola 17“, OFFROAD, VAN
Kompletní služba 240 Kč

Doplňkové práce
Sezonní uskladnění kol 360 Kč
Oprava duše 50 Kč
Oprava pláště 70 Kč

Ceny jsou orientační včetně DPH.